Една великолепно издадена книга – „България в блясък. Владетели, дворци и дейци на Третото българско царство” бе представена в двореца „Врана”. Замисълът за нея е на Тошо Пейков, доктор по социология и бивш депутат, автор на поредица от книги.
Аз не съм професионален историк, нито професионален фотограф, нито пък художник, но се наложи в четирите години и половина, през които бях директор на Фонд „13 века България”, да търся и да покажа на българите и на света прекрасния образ на страната ни. И намерих в този период много образи, които заслужават да бъдат видяни, биографии, които заслужават да бъдат прочетени. А някои от тях могат да бъдат и филмирани, защото много малко внимание се обръща от нашите дейци на киното на това време. Това е един изстрадан период, с много изпитания. Тогава обаче има демографски подем. Има икономически и културен възход. Именно затова показвам образите на хората от това време в тази книга.
Първата част на изданието е цветна. На 96 страници, с помощта на художника-дизайнер Христо Елезов са събрани най-представителните портрети на владетелите княз Александър Батенберг, княз, а после и цар Фердинанд, цар Борис Трети. В нея са показани и техните съпруги и деца. Има и специално подбрани биографични текстове. В тази част е отредено място и за видни политици, офицери. Опитах се книгата да бъде балансирана и към никого да няма укор. Тя е неутрална исторически, няма строги оценки – посочва Тошо Пейков. В изданието е показан напредъкът на Третото българско царство. Представени са например архитектите, декораторите, които са създавали дворците по това време. Тошо Пейков е заснел сам тези сгради. Книгата отдава дължимото и на прочути художници от чужбина като Адам Пиотровски и Ярослав Вешин, които със своето творчество са се включили в напредъка на българската държава…
Знаете ли колко са премиерите на България от Третото българско царство? Те са точно 31. Някои от тях са снимани със семействата им. А семейните фотоси от онова време обикновено си имат специална композиция – дело на майстор-фотограф. Понякога излъчват тържественост, друг път – нежност, красота. В изданието са включени и текстове от книгата на проф. Цветана Кьосева „Първите дами на Царска България”.
Основните текстове в тома са посветени на тримата владетели от Третото българско царство – отбелязва Тошо Пейков. – Тази част е в черно-бели снимки, старателно реставрирани, с много високо качество. Поместих най-доброто от това, което е намерено. Това казва и проф. Андрей Пантев, който е автор на тези брилянтни текстове за тримата монарси.
Тошо Пейков е благодарен на хората, които са му предоставили архивни снимки, както и на тези, които са го консултирали. На първо място , по думите му, е Симеон Сакскобургготски, който прочел много внимателно книгата от 384 страници. Той много деликатно ми каза какво според него трябва да бъде малко по-различно – посочва Пейков.
Снимка: Венета ПавловаКонцертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..