Първи октомври е Световен ден на поезията, Световен ден на вегетарианството, Международен ден на възрастните хора, Празник на българския застраховател…Но може би най-голям кръг почитатели има Световният ден на музиката, който човечеството отбелязва от 1974 г. насам. Празникът е учреден от Международния съвет за музика при ЮНЕСКО и съвпада с началото на новия концертен сезон. Казват, че това изкуство носи не само общочовешки, но и космически послания. За някои то е като въздуха и хляба, за други – забавление и „потапяне в нищото“. А малцината, които са го превърнали в начин на живот, с радост поднасят този безценен дар на публиката. Дори и в деня на професионалния си празник. Музика в различните й превъплъщения ще звучи днес и у нас, в десетки зали, малки и големи културни центрове.
Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор откриват сезона с концерт от цикъла „Класика в киното“. Под палката на главния диригент на оркестъра Мартин Пантелеев ще прозвучат произведения от Чайковски, Бородин, Мусоргски. В програмата е и почти забравената „Рапсодия“ от Веселин Стоянов. А също – Клавирният концерт от Едвард Григ. Интересен факт от историята на произведението – това е първият клавирен концерт, записан на грамофонна плоча. Годината е 1909, технологията не позволява да бъде регистрирана цялата творба и тя е сведена до времетраене от шест минути. Разбира се, публиката в зала „България“ тази вечер ще чуе концерта така, както е създаден от великия норвежки композитор. Гостува блестящата българска пианистка Пламена Мангова.
По традиция Музикалният театър вдига своята завеса и посреща приятели и почитатели на 1 октомври. Тази година решихме да поставим началото с концерта „И отново на оперета“. Ще прозвучат най- ярките, най-любимите арии и ансамбли от нашия репертоар. На мен беше поверена задачата да подбера програмата и да бъда режисьор – моят дебют в това амплоа. Искахме да направим кратка ретроспекция на миналия сезон, на това, с което ни е запомнила публиката. Някои от изпълненията са поднесени по малко по-различен начин. Ние харесваме и мюзикъла като жанр, решили сме да подготвим подобна програма с репертоар от мюзикъли. Но все пак сега избрахме оперетата, защото това е любим жанр на българската публика и на нас, артистите от Музикалния театър. Ще видим на сцената моите колеги Марчо Апостолов, Еделина Кънева, Добрина Икономова, Богомил Спиров, Катерина Тупарова, Станимира Василева и много други. Участват също целият балет и оркестърът. Диригент е маестро Юли Дамянов – главен диригент на театъра, сценография – Евгения Раева. Ще видим най-популярните моменти от „Царицата на чардаша“, „Графиня Марица“, „Хубавата Елена“ и т.н.
Цигуларката Ива Хьолцл-Николова изпълни премиерно за България "Унгарски мелодии" от Вилхелм Ернст. Концертът на 19 февруари беше третата ѝ изява, като солист на Габровския камерен оркестър и повод инструменталистката с успешна кариера в Австрия да..
Виктория Главчева пее от 4-годишна и има редица спечелени награди, но особена популярност доби след участието си в телевизионния формат "Гласът на България ". Половин година след това тя представи своята първа песен "Клада" по музика и аранжимент на..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е "Нито миг". Графа създава бийта и част от мелодията докато завършва новия си албум. Вдъхновен от..
Цигуларката Ива Хьолцл-Николова изпълни премиерно за България "Унгарски мелодии" от Вилхелм Ернст. Концертът на 19 февруари беше третата ѝ изява, като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..
Виктория Главчева пее от 4-годишна и има редица спечелени награди, но особена популярност доби след участието си в телевизионния формат "Гласът на..