На 7 октомври в София се състоя премиерата на филма „Имало едно време един уестърн”. Лентата е дебют в игралното кино за режисьора Борис Десподов. Той е известен с документалния си филм „Коридор №8" и с анимационния "Три сестри и Андрей", отличени с български и множество международни награди. Първоначалното намерение било филмът да бъде документален. Ровейки в интернет, Борис попада на мястото, в което преди години е сниман филмът на Серджо Леоне „Имало едно време на Запад“ (Once Upon aTime in the West), в който навремето играе Клаудия Кардинале. А мястото е с невероятна, сюрреалистична природа – в пустинята Табернас, Южна Испания.
Това, което открих, е, че местните хора там все още живеят между реалността и фикцията. Т.е., те продължават да се възприемат като каубои – разказва Десподов. Заедно с оператора Джими Гимферер той отива там. И двамата решават, че си заслужава да се направи филм за това място. Изпълнителният продуцент на филма Красимир Иванов пък ги свързва с Клаудия Кардинале. Още на следващия ден те се срещат с нея, разказват й за проекта. И тя приема да участва. Играе себе си – в 140-я си филм.
Беше наистина великолепно, защото в „Имало едно време на Запад” аз бях единствената жена и да се върна по тези места 40 години по-късно беше прекрасно – споделя актрисата.
Сюжетът многократно се променяше – посочва режисьорът. – Първо, това място беше впечатляващо. И тези хора нямат идентичността на съвременния живот, а носят характера на героите, които са изиграли във филмите. В началото имах идеята за една млада българка, която бяга от миналото си (преследва я садистичен съпруг). Тя тръгва да си търси късмета, отива на това място и се среща с Клаудия Кардинале. Почти в целия филм има много импровизация, включително от актьорите, всички импровизирахме. Това е за мен едно от най-интересните неща в киното – да усещаш промяната у хората, с които работиш. Те могат да ти дадат предложения, които са по-добри от това, които можеш да им предложиш. Това е смисълът на киното – да бъде колективно изкуство, и човек да работи с хора, които умеят повече от него, защото те могат да те насочат към неща, които ти не можеш да измислиш.
Ще добавим, че днес Клаудия Кардинале има срещи с министъра на културата Вежди Рашидов и с проф.Любомир Халачев, ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Академията ще я удостои с почетната степен „Доктор хонорис кауза”. Голямата актриса ще има отворен клас със студентите от НАТФИЗ.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..