Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Спасов за „Фънкалеро“, сянката на Бил Евънс и новия албум на групата

БНР Новини
Снимка: Funkallero

Преди броени дни излезе дебютният албум на група Funkallero. Когато я създава, Васил Спасов решава тя да носи името, с което великият джаз пианист Бил Евънс е нарекъл една от пиесите си. Формацията се изявява на много фестивални и клубни сцени, а след две години работа излезе и първият им албум, носещ същото име.



Албумът е доста пъстър, благодарение на различните стилове, които артистите владеят. Познаваме саксофониста Димитър Льолев като музикант с подчертан вкус към българския фолклор и преплитането му с елементи от джаза. Останалите членове на групата са Мирослав Иванов (китара), Радослав Славчев (бас китара) и Георги Марков (барабани). И тримата се изявяват в джаз, соул, R&B и рок средите. Васил Спасов, получил образованието си в България и САЩ (Бъркли колидж), композира и изпълнява джаз, филмова и театрална музика. Той е автор на всички пиеси и аранжименти в албума.




Всеки от нас подхожда много искрено, което е първото и основно условие, за да се получи добър синтез между различните хора – казва лидерът на формацията. Това, че всеки има различен бекграунд няма голямо значение, защото музиката, която правим ни обединява. Всеки внася „свой цвят“. Нямаше как да се получи каквото и да било, ако не бяхме точно в този състав. Известно време се събирахме и работихме, свирихме на фестивали и по клубове, след това назря идеята за създаването на албум. Основната заслуга за излизането на Funkallero е на Music Clinic Records и Антони Рикев – WahTony.С него работихме доста време върху микса на пиесите. Колкото до избора – това са почти всички парчета от концертната ни програма. Димитър Трайчев направи страхотна обложка, на която отпред е стилизираният образ на нашия вдъхновител Бил Евънс.

Групата започна и турне в България, а първите градове, в които представиха албума бяха София, Пловдив и Бургас. Дали в бъдеще проектът ще излезе извън рамките на страната ни? Отговорът на Васил Спасов:

Задават се още концерти – в Русе и Велико Търново, вероятно и Варна. Идеята е да популяризираме нашата музика със свирене на живо и разбира се, да спечелим по-широк кръг почитатели. Що се отнася до концерта в София – дойдоха хора, от които през годините съм получавал вдъхновение. Одобрението, което изразиха нашите приятели и колеги ни донесе много радост и убеждението, че проектът е успешен. Музиката, която правим, е фюжън. Това звучене има резонанс абсолютно навсякъде и мисля, че този тип композиции и начинът, по който ги представяме, ще намерят отклик по света.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"В изолатора"

Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..

публикувано на 10.12.24 в 10:15

"Заедно"

Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се  допълват прекрасно. Автор на музиката и..

публикувано на 08.12.24 в 10:15

Соня Йончева: Културата е не само нашето бъдеще, но е ключ към едно по-добро общество

"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..

публикувано на 02.12.24 в 16:15