Един от най-успешните български художници в чужбина – Андрей Лекарски, който от десетилетия живее в Париж, представя своя изложба в столичната галерия „Нюанс”. До 8 ноември в нея могат да се видят живописни и скулптурни творби, създадени от началото на 80-те години до днес. Картините му са събрали красиви голи тела, мощни мотоциклети, ярки пейзажи, сътворяващи един запомнящ се свят, много слънце и енергия. За Андрей Лекарски правенето на изкуство е постоянна забава. Нещо, което иска да сподели с нас. Неслучайно е нарекъл изложбата си Back to Sofia.
Аз не съм от авторите, които се вземат на сериозно. Даже ми е много тъжно, когато присъствам на официални откривания с речи на хора, които си въобразяват, че носят някаква отговорност. Не гледам сериозно на това. Елементът забава е в повечето от нещата, които правя – дали ще бъде скулптура, дали ще бъде живопис. Но този елемент, плюс енергията, за която Вие говорите, и богатата гама на цветове, всичко това съществува наистина. Нека радва окото на зрителя.
В изложбата си Андрей Лекарски показва и колекция от хлябове, изработени от бронз.
За мене ароматът на един хляб е нещо великолепно. И хлябовете, които съм подбрал, са от хлебарници от Париж или около града. Там има такива, които са по два килограма – селски самуни. Просто по някакъв начин те са привлекли погледа ми, когато се разхождам пеша. А веднъж даже спрях с автомобил, заковах се пред една хлебарница в едно предградие на Париж. И като видях този огромен хляб на витрината, си казах: това няма как да го пропусна. Веднага го купих и оттам директно в ателието, където правех отливките.
Много интересни са скулптурите в изложбата, в които са съчетани фрагменти от антични статуи с предмети от ежедневието. Така творецът прехвърля мост към историята и наследството на миналото. Кое е по-трудно: живописта или скулптурата?
За мене живописта е бавен процес – разказва Андрей Лекарски. – Необходими са ми два до три месеца за всяка една от моите картини, защото работя с техниката хиперреализъм. За това е нужно време, докато при скулптурата трябват повече пари, но времето е много по-кратко и динамично.
Къде по света има картини и скулптури на Андрей Лекарски?
Навсякъде – казва художникът.
Аз не знам съдбата на моите картини, но голяма част от тях редовно се появяват на аукционни продажби. Случвало ми се е даже да си откупя мои лични работи, защото не са стигали интересна цена или са били ниски цените и не е имало клиенти при наддаването. А след това наново да продам тази творба.
Талантът на Андрей Лекарски е оценен отдавна в международните артистични среди. Досега трима български художници: Христо Явашев – Кристо, Жорж Папазов и Лекарски са включени с произведения в колекцията на Музея за модерно изкуство в Париж. Версай притежава две негови скулптури. А в парижкото гробище „Пер Лашез”, превърнало се с годините в скулптурна галерия на открито, може да се види монументалната творба на Лекарски „Строителят на въображаемото”. В началото на 90-те години по време на мащабна изложба в Нанси той е удостоен с ордена на града и е признат за негов почетен гражданин.
Снимки от изложбата Венета Павлова и БУЛФОТО
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..