През 2015-а се навършват 70 години от рождението на голямата българска актриса Катя Паскалева. Звездата й изгрява в един от най-силните родни филми – „Козият рог”. През годините над 20 са лентите, в които тя участва. Десетки са ролите й на театралната сцена. Актрисата си отива от този свят едва на 56 години. 70-та й годишнина стана повод за създаването на документален филм за нея. На 26 ноември в кино „Люмиер” в София ще бъде премиерата на лентата „Катя Паскалева. Последната роля” с режисьор Ема Константинова. Същата вечер в Националния дворец на културата ще се открие изложба с картини на актрисата. На 5 декември пък ще бъде премиерата на документалната книга-албум за Катя Паскалева на журналиста Георги Тошев. Той е и продуцент, и автор на проекта за отбелязването на годишнината й. Колкото до експозицията, 22 са картините, рисувани от актрисата, които екипът е предал за нея.
Позволих си да покажа част от картините на хора, чието мнение в средите на изобразителното изкуство ценя и те наистина ахнаха, когато видяха за какъв талант става въпрос – разказва Георги Тошев. – Това е непознатата Катя. Аз мисля, че ние ще открием много непознати черти в нейния характер. Тази изложба се нарича „Аз, Катя”. Аз, Катя, защото никога не са я приемали приживе като художник. Но Катя, някъде там, където е, сигурно ще ни се усмихне и ще бъде щастлива, че някой е дръзнал да наруши нейното, както тя наричаше, смачкано самочувствие и голямо мълчание по отношение на таланта й на художник. И дръзнахме всички заедно да покажем тези картини, които, уверявам ви, наистина са изключителни, като започнем от нейния автопортрет и тръгнем към останалите.
В изложбата ще има и 12 портретни фотографии, някои от които се показват за първи път. Те са предоставени от Българската национална филмотека и Държавния архив. Благодарение на известния колекционер Боян Радев в нея ще бъдат включени и три портрета, рисувани от големия Златю Бояджиев. Той е рисувал Катя Паскалева през 60-те години. Картините са ценно доказателство за обаянието на Катя Паскалева не само като актриса (тогава начинаеща), но и като жена.
Катя Паскалева не е само актриса, тя пише изумителни текстове, рисува, тя е еманация на артистизма, на таланта – посочва режисьорът Ема Константинова. – Това, което е впечатляващо у нея отвъд филмите, отвъд всичко, което е оставила като документи за своята личност, е че е изградила собствен образ…Този филм не е паметник, той не разкрива една полирана, гладка картина на една идеална актриса. Тя е много жива, защото е показана и със своите тъмни страни, и със своите драми, и с богатството на цялата си личност. И освен това, е представяна в контекста на своето време, което е много важен ключ за вътрешния драматизъм у нея. Тя е била измъчвана от съмнения, от несигурност, а пък в същото време е била изключително популярна и еталон за професионализъм в своята работа.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..