В Държавна агенция „Архиви” се откри изложбата „Експресионизмът. Вечният танц на живота”. Идеята за нея е вдъхновена от отбелязването на 150-та годишнина на прочутия норвежки художник-експресионист Едвард Мунк. Ще припомним, че творбата му „Викът” е една от най-известните и скъпи картини в света. А заглавието на експозицията частично е заимствано от цикъл с негови творби – „Фризът на живота”. Стилът експресионизъм се ражда в началото на ХХ век, за да създаде силни и запомнящи се произведения в европейското изкуство и литература.
Проектът е свързан с влиянието на експресионизма върху българските художници – както през миналия век, така и днес. Изложбата е подпомогната от Норвежкия финансов механизъм. Начинанието е насочено към представяне на културните ценности от Националния архивен фонд чрез експозиция и съпътстващи събития. Ето какво разказва в интервю за Радио България Наташа Димчева, експерт в Държавна агенция „Архиви” и ръководител на проекта:
Още в началото на ХХ век с появата на експресионизма много български художници са повлияни от този стил и теми. Силната и емоционално наситена трактовка на страданието в изкуството на Мунк повлиява на развитието на експресионизма – едно от най-мощните социално-политически направления в световното изкуство. Творчеството му е извор на вдъхновение и повод за постоянно преосмисляне на човешката същност.
Днес Държавна агенция „Архиви” съхранява редица лични фондове на български художници с техни архиви и творби. Изложбата е посветена на българския принос в експресионизма. В нея са събрани произведения на Асен Василиев, Иван Милев, Бистра Винарова, Иван Ненов, Григор Найденов, Стоил Стоилов, Александър Добринов и други наши творци, повлияни от стила и темите на експресионизма.
Специално за проекта бяха поканени на нарочно организиран симпозиум млади художници, които създадоха изключително красиви и въздействащи творби. Те са петима: Ема Ванкова, Нора Ампова, Калия Калъчева, Тереза Зикопулу, Радослав Димитров-Бадуля. Създадоха наистина прекрасни творби и с най-голямо удоволствие посетителите ще могат да се насладят и да видят тази приемственост в изкуството на нашите млади творци и техните предшественици – обобщава Наташа Димчева.
Снимки от изложбата: Венета Павлова
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..