До 15 декември в сградата на Съюза на българските художници на ул. „Шипка” 6 в столицата може да се види една изящна експозиция. Става дума за изкуството на витража. Всъщност, това е първата у нас изложба, изцяло посветена на историята и съвременните постижения в изкуството стъклопис. Ето какво разказва за Радио България Венера Константинова, секретар на секция „Монументални изкуства” в СБХ:
Идeята за тази изложба е на художника Юрий Василев, който е член на секция „Монументални изкуства”, и на неговия мениджър Искра Павлова. Те основаха фондация „Българско арт стъкло” и имат галерия „Витра” в София. През септември 2014 година там беше открита тази изложба, която имаше много голям успех, защото това е първата експозиция с витражи в България. Досега такова нещо не беше правено.
Организаторите решават да придружат изложбата с детска занималня, в която малчуганите рисуват, правят форми с кубчета, оформят витражи, подобни на пъзели.
И след това изложбата тръгна на едно изключително успешно турне в градовете Варна, Търново, Сливен и Стара Загора при много голям интерес. По изчисления на галериите, в които е била, тя е посетена от около хиляда деца, което е изключително важно и от образователна гледна точка. Всъщност, една от целите на експозицията е да се покаже на българския зрител кое е качественото изкуство и той да може да отличава едно самодейно изпълнение от професионално изработената творба. Защото след промените у нас пазарът беше залят с произведения със съмнително качество, някои от тях са откровен кич.
Важна цел на начинанието е и да бъде показано изкуството на витража в представителни обществени сгради. Затова в изложбата с цветни фотоси присъстват творби на прочути художници като Дечко Узунов, Харалампи Тачев, Иван Пенков, Никола Буков и др. Така зрителите могат чрез снимките да „проникнат” и в здания, които не са ежедневно отворени за широката публика.
Сегашната експозиция, наречена „Български витраж – завръщането”, е значително обогатена. Свои произведения в нея показват около 30 творци. Повечето от тях са от секция „Монументални изкуства” в СБХ. Има и петима млади автори-дебютанти. Изложбата е имала много голям успех. Аз си го обяснявам с това, че това е една рядка техника, изключително емоционална, няма човек в света, на когото витражът да не въздейства. И това се дължи на изключителната сила на цвета, който в съприкосновение със светлината очарова нашите сетива. Това е краят на експозицията и затова сме я нарекли „Завръщането” – посочва Венера Константинова. Тя е особено радостна, че в навечерието на изложбата един от организаторите на проекта – Искра Павлова, е получила наградата на варненските журналисти, които отразяват културната тематика.
Стъклото е не само изкуство, не само материал – отбеляза на вернисажа изкуствоведът Филип Зидаров. – То е в състояние не само да пропуска светлината, то е в състояние и да я отразява, да я приема и да я излъчва. И затова, когато човек има късмета да попадне в онези велики готически катедрали, в които може да се види изкуството на витража, тези прозорци, които той гледа, се оказват по-скоро врати към селенията небесни, към вечността, към отвъдното. И заедно с музиката, с грегорианското пеене и с органа на Хендел и Бах или пък с творчествотона Микеланджело човек има възможност да се докосне до това невероятно нещо, наричано „вечност в изкуството” и в душата.
Снимки от изложбата: Венета Павлова
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..