В литературния клуб „Перото” на НДК се състоя премиерата на романа „Бразилска пеперуда зад моето рамо”. Изданието е спечелило конкурс на Министерството на културата. Преди него авторът Анна Колчакова има две стихосбирки и един роман – „Възшествието на маймуните”. Пътешествие в човечността – така бих нарекла книгата, която се чете на един дъх. Вълнуваща история за съдбата на едно обречено дете от някогашните социални домове за изоставени деца. Извън този сюжет, в тъканта на книгата Анна Колчакова вплита лирически отклонения в курсив, в които засяга проблеми като дехуманизацията на обществото.
Прекрасен роман, една от най-добрите български книги, излезли през последните месеци в издателство „Летера” – така неговият управител Надя Фурнаджиева определи романа на Анна Колчакова. И още:
Когато получихме по имейл ръкописа, аз полюбопитствах и веднага започнах да го чета. Подхванах го и не го оставих в рамките на няколко часа. Просто останах без дъх, докато го прочета. Книгата беше прекрасна. И аз полюбопитствах кой е авторът, защото, за съжаление, до този момент не познавах Анна Колчакова. Оказа се, че тя има вече издаден роман – „Възшествието на маймуните”, стихосбирки. Поговорих с нея и останах с впечатление от благия й тон и характер, че само такава авторка, която носи толкова много любов и доброта в себе си, може да пише подобен роман.
На премиерата книгата бе представена от доц. Весела Генова от Факултета по класически и нови филологии в Софийския университет „Св.Климент Охридски”:
Романът ни връща или пък ни пренася според възрастта и жизнения ни опит към 80-те години на ХХ век и към до неотдавна съществувалата система за отглеждане на изоставени деца „Дом майка и дете” – посочва тя. - Студентка, която по случайност попада на бригада в един такъв дом, открива в отделението, в което се отглеждат увредени деца, момченце, което смята за здраво. Борбата й за живота и за бъдещето на това дете е основната сюжетна линия в романа, около която се преплитат няколко значими и дълбоки смислови нишки. Те отпращат към проблемите на обществения и личния морал, смисъла на съществуването и сляпата случайност. Романът рисува уж импресионистична, а всъщност плашещо реалистична картина на духовността на българското общество от средата на 80-те години на миналия век. Тази картина е тъжна и отблъскваща.
Какво се крие зад необичайното заглавие на книгата? Бразилската пеперуда е свързана с Теорията на хаоса, чийто пионер е американският математик и метеоролог Едуард Лоренц. През 1962 година той прави изказване, озаглавено „Може ли една пеперуда, която размахва крила в Бразилия, да причини торнадо в Тексас?”
Ето какво допълва Анна Колчакова: Аз съм я използвала като символ на хаоса, на случайността и на обречеността.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..