Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„България пее“ – Национална инициатива на Българския хоров съюз

Снимка: „България пее”
От 15 до 17 април на територията на цялата страна ще се проведе националната инициатива „България пее”, с която ще бъде отбелязано началото на честванията, посветени на 90-годишнината от създаването на Българския хоров съюз. „Нека красивите български гласове се съединят над цялата ни родина в мощен хор и нека България пее!“ – е мотото на инициативата.
Кампанията е на Българския хоров съюз с цел популяризиране на хоровото пеене. Организира се за първи път. В рамките на три дни ще бъдат изнесени концерти в 22 града от цялата страна и 145 състава. Инициативата има за цел да покаже принадлежността на хиляди българи към това достъпно и въздействащо изкуство, да представи красотата, богатството и колорита на хоровото майсторство в България, да обедини хоровете от страната в името на обща идея за възраждане на хоровото дело, създадено преди близо век. Събитието се осъществява с помощта и подкрепата на много партньори и съмишленици. За българското хорово изкуство и неговото възраждане като национално богатство ни разказват Галина Луканова – диригент на хор „Света Параскева“ към Националната художествена академия и председател на БХС, и Яна Делирадева – изпълнителен секретар  на БХС.

Това е инициатива на българския хоров съюз – „България пее“ и тя се роди в навечерието на деветдесетгодишнината на организацията, – разказва Галина Луканова. – Искахме да покажем, че хоровото дело в България е живо и интересно. То се е променило през годините и много хора се занимават стова, въпреки, че е извън фокуса на общественото внимание в момента. Това е една много жива музика. Има много и свежи състави, и съвременни изпълнения, и това ще се опитаме да покажем сега. Изключително сме щастливи, че срещаме огромен отклик. Над 150 състава са заявили участие. Инициативата се организира от нас, но и от самите хорове, от общините по места, които оказаха подкрепа, от самите хористи. Най- хубавото е, че ще се получи един истински празник. Посланието на нашата кампания е „Заедно“. Да бъдем заедно. Да покажем, че сме силни заедно и можем да направим повече неща. Надяваме се по този начин да покажем, че традицията е жива и продължава. 90 годишната историята на хоровото дело в България е интересна. Първите хорове са създадени още преди Освобождението. 1926-а вече е назряло желанието за организация, която да обединява хората. Събирали са се да пеят хора, с много сериозна гражданска позиция. По този начин са заявявали своето присъствие, възрожденското усещане, че са интелигенцията, която ще поведе страната към нещо ново. Осъзнало се е, че културата е визитната ни картичка по света. Имаме прекрасни състави с изключителни успехи и точно те, години наред са били посланиците на културата на България. Хоровете ни са печелили първи места на най- престижните конкурси по света и това е изкуство, на което се е отдавало заслужена почит. И затова сме щастливи, защото сме заедно, и толкова много хорове ни доказват това, а общините ни предоставят залите безвъзмездно. Инициативата се провежда както са преценили организаторите по места. Ще има концерти на открито, общински зали, читалищни, градски, галерии. В София ни подадоха ръка Съюзът на композиторите, Дом на културата „Средец“, Софийският университет ни даде аулата, Националната художествена академия, читалище „Алеко Константинов“.

В Пловдив търсихме зали за голям контингент публика, защото само хористите са 300 и ние очакваме, че публиката ще бъде няколко пъти по толкова
продължава Яна Делирадева.  Държавна опера Пловдив ни отстъпи салона си за два концерта в един ден – абсолютно безвъзмездно, за което благодарим на директора г-жа Нина Найденова. Старинен Пловдив ни предостави „малката Базилика“ – красиво и акустично пространство, използвано за камерни състави. Всеки от колегите потърси максимално добър вариант за позициониране на хоровете си, за да ги представи в най- добрата им светлина. Имаше идея концерт да бъде направен в пещерата на Мадара.

Това е първо издание и не очаквахме толкова активно участие. „България пее“ стана мащабно събитие, и заради многообразните хорови формации:църковни, народни, училищни, камерни, смесени, детски. Всички се постараха да направят една пъстра картина – завършва с огромна любов към възрожденското им дело и кауза Галина Луканова. А България от днес пее!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15