Навършват се 160 г. от създаването на първите български читалища в градовете Свищов, Лом и Шумен. В България има над 3500 читалища, 2600 от които поддържат жив културния живот в селата, въпреки ограничените финанси. Благодарение на инициативата на млади ентусиасти от платформата за лайфстайл и култура Vibes две читалища извън големите градове ще имат възможност да предложат нови заглавия на читателите си. В кампанията се включи и библиотеката на БНР, чрез която служители на медията дариха над триста книги за благородната кауза.
За кампанията ни разказват Станислава Добрева и Константин Симидчийски, основатели на Vibes:
Още когато създадохме сайта, искахме да имаме рубрика, която да бъде посветена на благотворителност – обяснява Станислава. – Започнахме през февруари да търсим читалища, с които да се свържем и да организираме кампания за събиране на книги по случай 24 май – Денят на славянската писменост и култура. Отне ни около два месеца да достигнем до тези две читалища. Нашата основна цел беше да не бъдат в големи градове, защото ни се струва, че те получават повече внимание, отколкото тези в селата. Съвсем случайно – чрез познати и социалните мрежи, открихме двете читалища. Свързахме се със тях, попитахме ги от какви книги имат нужда и така стартирахме инициативата.
Читалищата, които ще обогатят библиотечния си фонд благодарение на инициативата, са изправени пред сходни проблеми – морално остарели или физически изхабени издания, както и липса на задължителна ученическа литература. Едното – читалище „Христо Ботев 1928 г.” се намира в село Столетово, Южна България, близо до Карлово. Културното средище на селото разполага с библиотека с близо 7000 тома литература и периодични издания за различни възрастови групи. Другото – читалище „Самообразование” е във врачанското село Селановци и е с над 120-годишна история:
В тези села, а и в цяла България, има голям проблем, който надхвърля сферата на културата – казва Константин. – Проблемите на хората от малките населени места са най-често икономически и политически. А може би не им остава достатъчно време и сили, за да мислят за култура, което е обезпокоително. Всички знаем, че когато културата остане на заден план, ситуацията е песимистична. Това е причината да искаме да помогнем точно в тази област, да дадем импулс на хората там. Дори ако малък брой читатели успеят да достигнат до тези книги, за нас това ще бъде успех.
В малките населени места самите читалища се свързват по-трудно с дарители, а това съвсем не е единственият проблем – добавя Станислава. – Самите книги са трудни за закупуване. Ако в София сме свикнали да имаме много книжарници, улични търговци, от които можем да купим книги на по-ниска цена, хората по селата нямат тази възможност. Те нямат достъп до нови литературни произведения, които далеч не са евтини, а като се добави и доставка, става още по-трудно.
Това е първа подобна инициатива за платформата Vibes. Създателите й се надяват да последват още много, в които да отделят внимание на Северозападния край и други области в страната.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..