Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска „Нощ на музеите“ за 12-ти път се отбелязва у нас

Снимка: institutfrancais.bg

Стартирало като инициатива на Министерство на културата на Франция, в началото, само за няколко години културното събитие се разпространява из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото издание и тази година ще отбележат 12-ата Европейска „Нощ на музеите“.

На 21 май повече от 3 000 музеи в 30 страни от Европа ще участват в Европейската нощ на музеите, като те превръщат вечерта в място за изразяване на всички изкуства: музика, театър, литература, художество и кино. Всеки е поканен да преоткрие нов подход към  музеите през нощта, чрез разнообразието, което предлагат тези свободни и приятни посещения. Към мoмeнтa зaявĸa за yчacтиe в евpoпeйcĸaтa „Hoщ на мyзeитe” ca пoдaли дeceтĸи мyзeи и гaлepии в Бългapия, пoдгoтвящи ĸoнцepти, излoжби и други apт пpoяви.

За предстоящата Нощ на музеите в София и за това, какво могат да видят посетителите, ни разказва Людмила Класанова, уредник в национална галерия „Квадрат 500“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Facebook /Антон-Константин Анастасов

Пътешествие в сюрреалистичния свят на Антон-Константин Анастасов

Нуждаем се от доза смелост, за да проходим коридор, дал убежище на същества, родени във фантазмена вселена. Но има и надежда, ако се изгубим – достатъчно е да сменим гледната си точка. Тогава ще превърнем ужаса в надежда, илюзията в истина и..

публикувано на 03.10.25 в 16:35
Снимка: Международен фестивал за етнографско кино „ОКО“

Маскарадните игри у нас и в Украйна – акцент в шестото издание на кинофестивала "ОКО"

София е третият град, в който гостува шестото издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО", след като от 5 до 14 септември негови домакини последователно бяха украинската столица Киев и град Болград. Както всяка година и настоящото..

публикувано на 02.10.25 в 11:40

Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE с мащабни творби и нови идеи от 13 държави

От 2 до 5 октомври София Тех Парк е домакин на единственото международно изложение за съвременно изкуство в България  Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE . Събитието събира участници от 13 държави и водещи личности от световната арт сцена,..

публикувано на 02.10.25 в 07:15