Създателите на 69-минутната документална лента „Обич за Гена“ Димитър Сотиров и Милена Стойкова ще почетат 75-ата годишнина от рождението на оперната прима Гена Димитрова. Софийската премиера е на 12 юли, вторник, в Сити Марк Арт Център.
За създаването на филма разказва неговият автор Димитър Сотиров:
Проектът е с петгодишна предистория. Точно през 2011 г. водихме разговор с Милена Стойкова. Тогава започвах работа по книгата „Гена Димитрова от А до Я“ и сключихме споразумение с нея да ми окаже пълно съдействие да напиша книгата, а аз ще помогна да направим документален филм. Тогава и двамата не знаехме колко дълъг ще бъде този път. Нарекли сме филма „Музикална импресия“. Ще чуете Гена в един по-необичаен репертоар – с традиционни български песни, като „Я кажи ми, облаче ле бяло“, ще я видите в една по-спокойна обстановка сред близки хора и приятели. Кадри, които не са виждали бял свят досега и които дължим на Милена Стойкова – упорито е снимала в последните години от живота на певицата. В лентата не сме изчерпали нито интервютата, които сме взели за 5 години от десетки личности, нито кадрите, с които тя разполага. И смело мога да кажа, че това е началото на поредица от филми за Гена.
Как се прави филм за една от най-големите български оперни прими, продължава да ни разказва Димитър Сотиров:
Действително не беше лесно да се доберем до някои от тези имена. Разбира се, най-трудно беше да стигнем до Хосе Карерас и Пласидо Доминго. Те дадоха своите спомени за Гена в писмен вид, а след това успяхме да се видим с тях и да вземем интервюта. Бяха важни, заради това, което казват за Гена. Във филма ще видите и Лучано Павароти , и много други, които нямат нужда от представяне. Имахме шанс чрез Интернет да открием редки и непоказвани до сега изпълнения и моменти от репетиции на Димитрова с тези знаменателни имена. Запознах се с голямата певица през 1987г., когато тя честваше 20 години от своя дебют на сцената на Софийската опера. Тогава имах шанса да я чуя в „Селска чест“ и се влюбих в нея завинаги. Но си мисля че всеки, който се е докоснал до нейното изкуство или до личността й, остава завинаги привлечен от нейната орбита. Тя не ти оставя никаква друга възможност. Трябва наистина да я обикнеш. Имахме невероятен шанс да намерим и съберем мигове, които не са показвани и виждани досега, включително от репетиции с Никола Мартинучи в Нагоя (Япония), театъра, в който Софийската опера миналата есен (2015 г.) гостува. Откривайки кадри от гостуване на Римската опера там през 1994 година, изпитах особено усещане. Бил съм на тази сцена, в този театър, без да подозирам, че Гена е пяла там Тоска.
Когато е имал шанса да се докосне до такова величие като Гена, човек трябва да остане изключително скромен – продължава г-н Сотиров. – Защото самата Гена не си позволи, въпреки своите уникални гласови и други качества, да демонстрира нито за миг самочувствието, което тя сама знаеше, че има основание да демонстрира. Мога убедено да кажа това – и защото я познавах, и защото проучих много внимателно нейния живот, че Гена отлично знаеше своята цена. Тя беше от много рядката порода хора, които никога не показват това.
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата"...