Осмото издание на „Беглика фест“ ще се състои между 25-ти и 28-ми август, на язовир Голям Беглик в Родопите. Идеята на организаторите е: „Да отключим заедно всички възможности, които съществуват в безкрая от вдъхновения”, а тазгодишното издание е насочено изцяло към вътрешното пробуждане на съзнанието. Многобройните артисти и участници ще са водачи по пътя „отвъд границите“ на традиционното и очакваното. Диригентът Йордан Камджалов създава концептуалния проект "Музикална лаборатория за всички". Форматът на тази лаборатория е общото съ-творение, което за първи път ще се случи извън София, а Камджалов ще поведе гостите на събитието по пътя към един експеримент, в който Беглика ще пее!
Участие във фестивала ще вземе и виртуозът на традиционния арабски инструмент ней – Бурак Малчок, работещ в сътрудничество с Мерджан Деде, с когото създават уникална смесица от традиционно звучене, електроника и визуализация, което ще бъде видяно на беглишката сцена под името Divine Journey.
„Беглика фест” има своите традиционни направления и тази година:„Здраве и себепознание“ и „Фалун Дафа“ – семинари и практики, които запознават с далекоизточната духовна практика. Включена е и приключенска програма, обогатена с предизвикателства по вода, които ще включват курсове по SUP (сърф с гребло). Обменът на знания ще бъде в няколко основни насоки – „Нови форми на живот“, „Иновации“, „Storytelling“ и „Работа в екип“. Има и сетивни приключения като „Беглишки нинджи“ и „Островът на тишинавтите“, а сцената ще е пълна с уникални в своето творчество автори като енергичния и носителите на „Грами” Deep Forest.
Към тях ще се присъединят шведското етно чудо Markandeya и гръцките Koza Mostra.
България участва с изпълнители като Влада Томова, „Авигея“, „Man of No Ego“. Към всичко това е добавено и изкуството на Цирков театър „Нибрай“, Playback театър „Тук и сега“ и Цирк Combino.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..