От 5 до 16 октомври в София ще се проведе второто издание на кино-литературния фестивал Cinelibri. Програмата на събитието предлага над сто прожекции на 18 пълнометражни и един документален филм, както и на 10 национални творби и една световна премиера. Тази година, освен в столицата, ще има изяви и в Пловдив, Варна, Враца, Видин, Търговище, Ловеч и Сливен. Отново ще станем свидетели на симбиозата между литературата и киното. Cinelibri ще представи на българската публика едни от най-успешните екранизации по безспорни литературни шедьоври, както и кинокласика или позабравени образци на игралното кино. Събитието включва срещи с писатели, актьори, режисьори и сценаристи от цял свят. Директорът и главен селекционер на фестивала Жаклин Вагенщайн ни представя някои от гостите на събитието.
Смея да кажа, че на който и филм да отидете, няма да сбъркате. Селекцията е много силна. Избрани са образцови екранизации на книги. Акцент тази година е откриването на феста на 5 октомври в зала 1 на НДК със специалния гост-звезда Фредерик Бегбеде. Един изключително нашумял, популярен френски писател, режисьор, журналист, денди, скандалджия, екстравагантен тип, секссимвол на френската литература. Именно той ще даде старт на второто издание с прожекцията на най-новия му филм „Идеалът“. Ще му бъде връчена първата почетна статуетка, създадена за Cinelibri и ще станем свидетели на един забележителен мултимедиен пърформънс Humming. Защо я връчваме именно на Бегбеде? Заради способността да провокира общественото мнение и с творчеството си, и с поведението си, и да допринася за утвърждаването на идеята за различието като водещ принцип в съвременния свят. Удава му се, защото умее като никой друг да хвърля ръкавицата на установените правила, морал, религия и да накара читателите да се замислят. Отличието му се дава за безспорната склонност към нестандартното, забраненото, за оригиналните хрумвания и талантливото им осъществяване – споделя с вълнение нашата събеседничка.
Именитият чешки режисьор и сценарист, носител на „Оскар“, Иржи Менцел също ще пристигне в България, за да представи филма си „Обслужвал съм английския крал“ по едноименния роман на Бохумил Храбал. Главната роля се изпълнява от чаровния български актьор Иван Бърнев. Очаква ни и вълнуваща среща с Арнон Грюнберг, многократно награждаваният автор на 12 романа и може би най-четеният и превеждан съвременен нидерландски писател. Тук ще видим филма му „Тирза“. Програмата на фестивала включва изключителни продукции като биографичната драма „Геният“, събрала Колин Фърт, Джъд Лоу и Никол Кидман. Филмът проследява живота на легендарния американски литературен редактор Максуел Пъркинс, по времето, когато е работил в издателство „Скрибнър“ върху произведенията на Томас Улф, Ърнест Хемингуей и Скот Фицджералд. Вниманието ни ще бъде привлечено и от лентата на режисьора Пол Верховен „Тя“ с участието на гранддамата на френското кино Изабел Юпер, или с филма „ Вечност“ с участието на Одри Тоту. Очаква ни среща и с неувяхващи филмови класики, сред които са екранизацията на романа на Харпър Ли „ Да убиеш присмехулник“, скандалният филм на режисьора Жан-Жак Ано „Любовникът“ по Маргьорит Дюрас или „За мишките и хората“ по романа на Джон Стайнбек и още много други. Ще се запознаем и с режисьорския дебют на Юън Макгрегър чрез адаптацията на всепризнатия шедьовър на Филип Рот „Американски пасторал“ дни преди официалната му световна премиера. Екипът на CineLibri с нетърпение очаква да поднесе на своята публика незабравимо преживяване в магическата атмосфера на книгите и киното.
Снимки: Благородна Георгиева и cinelibri.com
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..