Предстои едно от най-интересните музикални събития в предколедния календар на Софийска филхармония – "Мария Принц и Андрю Маринър". Специалният концерт ще се състои на 29 ноември, вторник, в Камерна зала "България". За взискателната аудитория пианистката Мария Принц, която живее и твори във Виена, е подготвила изключително атрактивна програма в партньорство с една от звездите на London Symphony Orchestra – солокларинетиста Андрю Маринър, както и с виолончелистката от Софийската филхармония Кристиана Алипиева.
Мария Принц е родена и израснала в семейството на големия български диригент и композитор Константин Илиев.От 1987 г. насам е преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Води майсторски класове в Залцбург, Япония, САЩ и у нас. Изнася и много самостоятелни концерти на фестивалите в Залцбург, в Сапоро (Pacific Music Festival), Мартенски музикални дни в Русе и работи с именити диригенти като Рикардо Мути, сър Невил Маринър и Сейджи Озава. Музицира на сцените в Carnegie Hall в Ню Йорк, Queen Elisabeth Hall в Лондон, Musikverein и Konzerthaus във Виена, Bunka Kaikan в Токио. През годините изнася редица камерни концерти със световни величия като членовете на Виенската филхармония Алфред Принц, Петер Шмидл, Волфганг Шулц, Дитер Флури, а също и с флейтиста Патрик Галоа, кларинетистите Андрю Маринър и Филип Кюпер и певците Красимира Стоянова и Матиас Гьорне.
Андрю Маринър е солокларинетист на London Symphony Orchestra. Син е на знаменития диригент сър Невил Маринър и израства с камерния оркестър на баща си – Saint Martin in the Field. Той свири и в камерния състав на Лондонския симфоничен оркестър, отделно работи с имена от ранга на Алфред Брендел, Андре Превен, Еманюел Акс, Елен Гримо, Едита Груберова и много други.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..