Проф. Коларов отвъд медицинските си ангажименти пише книги, председател е на съюза на лекарите-писатели „Димитър Димов” и е съпруг на режисьора-документалист Валентина Фиданова-Коларова. И когато семейство Коларови виждат, че в началото на 2017 се навършват 70-години от рождението на Благоева, отново й се обаждат със същото предложение от преди години. Упоритостта сломява скромността й и поставя началото на „Отвъд скока”. Снимките за филма са направени в рамките на 15 дни през лятото на 2016 година.
Първите снимки направихме в Горно Церовене, нейното родно село. След това отидохме в Монтана, където е минало юношеството на Йорданка Благоева и където прави първите си рекорди. Срещнахме се с много хора, които пазят любовта си към нея. Почти никой не я наричаше Йорданка, а се обръщаше към нея с думите – „Данче, здравей!”. След това снимахме в дома й, с нейните деца и внуци.
Филм за волята да побеждаваш, за непоколебимия и непреклонен спортен дух, за вярата в собствените си сили, филм за патриотизма, филм-опит да надникнем и да разгадаем формулата на успеха. Така режисьорът Валентина Фиданова-Коларова и сценаристът проф. Коларов определят „Отвъд скока”. И какъв по-добър избор за главен герой от Йорданка Благоева. На 24 септември 1972 г., на международен турнир в Загреб, тя подобрява световния рекорд във високия скок с постижение от 194 см. – това е първият световен рекорд в леката атлетика за България. През 1973 г. печели злато на Европейското първенство в зала в Ротердам като прескача 192 см. – нов световен рекорд в зала. Същата година е обявена за лекоатлетка номер едно в Европа. Следват два олимпийски медала – сребърен от Мюнхен 1972 и бронзов от Монреал 1976. Равносметката е, общо пет световни рекорди и участие на четири Олимпиади. Но освен като голям спортист, филмът разкрива Благоева и като осъществен и добър човек.
Хората, с които се срещнахме, сякаш се бяха наговорили – казваха наистина само най-доброто за нея. Най-същественото й качество, което оценяват е, че въпреки рекордите и спортните постижения тя не се е възгордяла, а е останала здраво стъпила на земята. Второ – тя е правила много дарения през годините. Например в родното й село с нейни средства е построен часовника пред общината, изградена е детска площадка, участвала е във възстановяването на старата селска църква и е дарила много ценни икони за нея. Построен е параклис край язовир „Батак“ – „Възнесение Господне“, на мястото на манастир от древна България, а до него е поставена чешма. Освен това всяка година, на Йорданов ден, по стар стил 19 януари, когато е рожденият й ден, тя идва и прави дарения, заедно с кмета организира събирането на река Огоста и хвърлянето на кръста за здраве, а за човека, който го вади – винаги има някакъв подарък, лично от Йорданка Благоева. Пред градския стадион на Монтана е поставила паметна плоча на името на първия й треньор Петър Димитров. При него постига първите си големи успехи. – разказва Валентина Фиданова-Коларова.
Днес шампионката и основателка на аеробиката в България е преди всичко щастлива майка и баба на пет внучета. Бихме искали филмът да бъде пример и призив към днешните млади хора за повече хъс при постигане на мечтите и с повече гражданска любов в душите си. – каза след премиерната прожекция на филма проф. Коларов.
А развълнуваната Йорданка Благоева сподели: Заглавието е много точно – „Отвъд скока”! Благодаря на съдбата, че ми е дала възможност да се реализирам. В залата са моите деца и внуци, във филма се чувства болката на децата ми, че не съм била до тях, когато са били малки. Но нима и днес хиляди български деца не растат в самота заради липсата на родителите си, които изкарват прехраната си в чужбина. Благодаря на всички вас, че ви има, че сте моите приятели!
”Отвъд скока” ще бъде прожектиран в кино „Одеон” в София, в началото на март, а след това ще отпътува за редица международни фестивали.
Снимки: БГНЕС, bgathletic.com и личен архив
С изложба “Занаятчиите на София”, посветена на движимото културно наследство, ще завърши цикълът “Невидимата София” за настоящата година. Експозицията ще бъде открита днес в пространството на обновените Централни хали в столицата. “ През 2025 г. ще..
Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос..
Прочутият Фолклорен ансамбъл “Тракия” ще отбележи 50-ия си юбилей тази вечер с галаспектакъл в зала 1 на Националния дворец на културата. Пловдивските инструменталисти, хористи и танцьри ще представят легендарни сценични произведения от своя репертоар,..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..