Владимир Величков е един от майсторите на съвременното кавалджийско изкуство. Брилянтен музикант, разширил техническите възможности на традиционния инструмент, без да накърни красивия му, „пеещ“ тон. В творчеството си той следва и развива оригиналните си идеи, повлияни най-често от крайдунавския фолклор, но пречупени през съвременното му светоусещане и опит.
Професионалната биография на Владимир Величков е изпъстрена с множество авторски творби, участия в международни музикални проекти, концерти, събори, сватби (като член на оркестър „Канарите“), съчетани с настоящата му педагогическата му работа в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Наскоро Владимир Величков ни зарадва с поредното си високо признание. Ето как именитият музикант влезе в Ethnocloud – световна класация за етномузика.
За мен беше доста неочаквано – разказва той. – Тази канадска платформа Ethnocloud има екип, който следи музиката в интернет пространството и прави подбор на музикантите с по-различен поглед върху фолклора. В края на ноември получих имейл, че съм поканен да се регистрирам в тази платформа. Беше ми дадено упътване, как да го направя и т.н. Качих пет мои произведения – това беше в края на ноември. Още в началото на декември от Торонто ми съобщиха, че нямат такъв прецедент – аз влизам в ноемврийската класация под №33 от световните топ 40. Нещата се развиха доста бързо и неочаквано. В класацията за януари месец вече има три мои произведения в топ 40, като едното вече е на четвърто, а другите – съответно на девето и на десето място. Не съм очаквал такова признание от меломани, които са от цял свят и слушат в интернет този род музика. В платформата има доста български изпълнители, оркестри, хорове и др., които са се регистрирали, но просто не са попаднали в глобалната класация. Това е специализирана платформа, в нея намират място агенти и мениджъри от цял свят. Започнах да водя кореспонденция с доста хора, които искат да работим заедно, да правим съвместни проекти в тази сфера на музиката. В класацията участват музиканти от цял свят, от всякакви етноси, всякакви стилове, което е доста интересно. Слушах много музика, особено ме впечатли една наистина невероятна формация от Индия. Изпълнителите съчетават индийски фолклор с фюжън, джаз и други жанрове, което е невероятно като звучене и въздействие върху слушателя. За мен е успех да вляза в тази световна класация – топ 40, и то с три свои произведения.
Окрилен от поредния успех, Владимир Величков продължава вдъхновено да твори на двете поприща.
Скоро завърших един проект, който бях спечелил, и мисля, че това ще бъде доста добро произведение – сподели още музикантът. – И друго нещо, което за мене е наистина успех. Защитих докторантура в Пловдивския университет. Щастлив съм, че този престижен университет възлага на мен големи надежди, дава ми възможности и условия да развивам кариерата си на музикант.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски..