Манастирът „Св. Георги Победоносец“ в Поморие е свято място за жителите и гостите на черноморския ни град. Св. Георги е патрон на града, а дните около Гергьовден са наситени с тържествени събития.
С много голямо удоволствие си спомням как преди 14 години Тракийското дружество пое инициативата да се направи такъв събор в Поморие. Началото беше много трудно, с плахи стъпки започнахме, защото в Поморие нямахме такава традиция. Сега с радост наблюдавам какъв голям интерес има към събитието, а броят на участниците се увеличава всяка година. Най–хубавото е, че присъстват хора, които обичат народната музика. Приятно е, че вече толкова години, на брега на морето в красивия ни град, се лее народна музика. За празника се готвим отдавна. Очакваме отново да осъмнем с народна музика на 4 май, която ще звучи през целия ден. Пъстра е програмата за Деня на Поморие, а тракийският събор „Гергьовден“ е част от нея. Досега имаме записани над 100 участници – от нашия регион и от цяла България. Регламентът изисква една от песните да е на великденска или гергьовска тематика. Приятно е да слушаш през целия ден какво богатство от такива песни и музика имаме в различните краища на страната ни. Нашият събор е почти в двора на манастира „Св. Георги“. Благодарим от сърце на управата на манастира - за подкрепата и уважението към събора от самото му създаване, както и за паричната награда, която осигурява за най-добрите участници. Съборът е възможен и благодарение на помощта на община Поморие, както и на екипа на читалище „Светлина – 1939 г.“.
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..