„Aз cъм Бългapĸa!” е новата изложба на фотографа Радослав Първанов. Образите на 25 млади българки в народни носии са запечатани в 30 сюжета, заснети на места c ĸyлтypнo и иcтopичecĸo знaчeниe за cтpaнaтa ни.

Снимките са направени в периода 2014-2016 г. в Цeнтpaлeн вoeнeн ĸлyб Coфия, Πepнишĸaтa ĸpeпocт, Рупите, Двopeцa в Бaлчиĸ, Πaмeтниĸa нa Cвoбoдaтa – Шипĸa, градовете Cмoлян, Tpявнa, Bpaцa и Koпpивщицa са само малка част от местата, на които са заснети.
Два сюжета фотографът посвещава на майките с техните дъщери, традициите, обичта и отношенията между тях. Две майки с техните невръстни дъщери показват красотата на балканджийското село Боженци и на Троянския балкан.
Фотографии на Радослав Първанов са публикувани в списанията National Geographic и Economist. Въпреки опита му с исторически сюжети, реализацията на проекта „Aз cъм Бългapĸa!” не минава без трудности – от намиране на модели, през костюмите и метеорологичните условия, до разрешението за снимки.

Времето бе един от най-важните фактори, за да стане изложбата факт. Някои от снимките в полето бяха направени при температура от петдесет градуса. Последният сюжет бе заснет на 31 декември 2016 в Етнографски музей на открито „Етър” при отрицателни стойности на термометъра. На крепостта Царевец пък работихме при много горещо време. За щастие никой не се разболя. Всичките момичета се държаха мъжки и капризите на времето не ни спряха.
Изложбата на Радослав Първанов може да се разгледа до 13 юни в столичен ресторант. Желанието на фотографа е да покаже изложбата във всички градове, където са направени снимките. Паралелно с това той планира и продължение на проекта. Ето какво разказа още:
Това е една от мечтите ми, свързана с популяризирането на вече готовия продукт. Амбицията ми е да покажа, че на всяко едно място, на което съм снимал, е родено младо момиче, което обича родния си край и иска да го покаже на цяла България и чужбина. Отначало, когато исках разрешение за снимане, хората бяха малко скептично настроени, но след като видяха резултата, мога да се похваля, че изложбата е желана навсякъде. Имам амбицията да направя снимки на нови места и да покажа изложбата извън България.
Снимки: Радослав Първанов
Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на новия фестивал ще се проведе в морската столица на България от 24 до 28 септември 2025 г. Слоганът "Театърът се вълнува"..
През пролетта на 2025 г. Националният дворец на културата възобнови най-богатия си на жанрове фестивал след 10-годишно прекъсване. За първи път в историята на "Салона на изкуствата" тази есен ще се проведе второ издание в рамките на една и съща година...
Българският филм "Денят, в който тя ще се роди" на режисьора и сценарист Емил Спахийски (б.р. в съавторство с румънския режисьор Богдан Мурешану), по едноименния разказ на писателката Йорданка Белева, спечели Наградата на публиката на 12-ото издание..
Звездата на българската сцена Силвия Томова е завършила елитната Държавна балетна академия "А. Я. Ваганова" в Санкт Петербург. Кариерата ѝ е свързана с..