На 20 юли Галерия SYNTHESIS ще представи авторската изложба на Калин Костов – „Светлина и сребро“. Експозицията е създадена чрез колодиев процес върху черно стъкло – техника, която изисква много време и задълбоченост. Това по-скоро е ритуал, който дава усещането, че снимката минава през цялото същество на фотографа – споделя авторът:
От подготвянето на самия материал и стъклото, през нанасянето на емулсията, до подготовката на камерата и модела и самото заснемане – всичко минава през ръцете ти. След това може да докоснеш готовия продукт – не го гледаш на монитор, фотокамера или телефон. В основата на този тип снимки е сребърният нитрат, а фотографията е едно своеобразно рисуване със светлина. Затова реших да озаглавя изложбата „Светлина и сребро“.
Калин Костов е носител на награди и медали от международни конкурси под егидата на FIAP (Международна федерация на фотографското изкуство). Увлича се по фотографията още като дете. На 11-12 годинисилно се впечатлява от руската техника и по-конкретно от камерите с шахтов визьор. Професионално снима от седем години насам.
Започнах с една малка камера, която по-късно бе открадната – разказва фотографът. – Преминах към по-хубав модел и усетих, че наистина се запалвам. Стана ми интересно как е произлязла самата фотография и започнах да връщам времето назад – към епохата на филмовата фотография и различните формати при заснемане на филмова лента, докато се стигне до мокрия колодиев процес от зората на фотографията. Официално е регистриран като метод на заснемане през 1851 г.
Характерна особеност при създаването на колодиевата снимка е употребата на опасни вещества. Калин Костов се е опитал да ограничи работата с тях доколкото е възможно.
При процеса по проявяването на снимката се ползва калиев цианид, който е токсичен. Аз го замених с други химикали, които вършат същата работа. Задължително е при самото заснемане да се работи с ръкавици и маска, за да не се вдишват изпарения, особено сега, когато е по-топло, изпаряването на химикалите се засилва. Работи се с етер, който е силно летливо вещество. Етанолът също е лесно запалим, въобще материали, към които трябва да се подхожда с особено внимание.
Колодиевата снимка е предизвикателство не само към фотографа, но и към самия модел. Целта обаче оправдава средствата – заснетите образи са живи, пластични, а всеки един лицев нюанс е отразен до най-дребния детайл.
Специфичното при този вид фотография е, че емулсията, която се използва, е слабо светлочувствителна – обяснява Калин. – При заснемането моделът трябва да стои няколко секунди неподвижен, за да се получи снимката. От една страна това е плюс, но от друга е и минус, защото може снимката да не е ясна, фокусът да не е остър там, където е необходимо. Положителното за мен е, че моделът през тези четири секунди се отпуска и е истински себе си.
Изложбата е част от програмата на осмото издание на Месеца на фотографията и може да бъде разгледана до 20 август тази година. На откриването авторът ще покаже камерата и обектива, с които е работил. Моделът, който е с антикварна стойност, е произведен през 1888 г.
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата"...