Каролина Фойерхармел Рибейро носи в себе си слънцето на Бразилия и усмивката постоянно грее на лицето й. В България я довежда музиката.
Аз съм бразилка, родена съм в Сао Пауло. Учих в нашия университет цигулка. Тогава се запознах с една българска преподавателка по цигулка, която е живяла в Бразилия – Евгения-Мария Попова. Много си допаднахме. Тя ме покани да дойда да уча при нея в Музикалната академия и през 2007 г. дойдох в България, разказва Каролина.
Сега тя продължава образованието си с докторантура в Нов български университет при цигуларя проф.Марио Хосен. За това, какви са възможностите за реализация на един музикант в България, казва:
Това е сложен въпрос. Засега съм решила да остана в България. Свиря в различни оркестри, преподавам вкъщии в частни школи. Тук има широко поле за работа в тази област. Наскоро бях в Австралия. Тя е огромна, но в цялата страна мисля, че има 5-6 професионални оркестъра, което е много малко. Тук само в София имаме повече оркестри. Това, от една страна, е прекрасно. Но, от друга страна, човек не може да свири само на едно място. За да поддържаш нормален стандарт, трябва доста да работиш.
Каролина е свирила с почти всички големи оркестри в София. Била е на стаж в Симфоничния оркестър на БНР, свирила е със Софийската филхармония, „Камерата Орфика“, от 2012 г. е част от оркестъра на Classic FM, а от тази година работи в Академичния симфоничен оркестър на Музикалната академия. Тя идва в България заради музиката, в същото време много български музиканти отиват да работят в Бразилия. В най-големия оркестър в Сао Пауло има четирима българи, а в град Манаус в северната част на страната може би половината оркестър са българи, уточнява Каролина с усмивка. Какви са приликите и разликите между българи и бразилци?
Ние сме темпераментни, вие също. Много топли хора сме и общуваме свободно. В Бразилия, може би заради жегата, хората са по-спокойни, а тук някои хора са малко по-изнервени. Но това е заради темперамента! – убедена е бразилката.
Сродният темперамент й помага лесно да се впише сред българите. Езикът също не е проблем, тъй като езиците по принцип й се удават.
По-трудно ми беше да свикна с по-различния начин на живот, обяснява Каролина. Само в Сао Пауло населението е почти четири пъти повече от населението в България. Ние сме 25 милиона души в един град. Там всичко е огромно, с мегамолове, навсякъде има опашки. Всичко е далече. Бях свикнала с това. Като пристигнах тук, започнах да ходя пеша навсякъде. В началото това малко ме объркваше. Тогава още нямаше молове, беше доста по-различно. Беше ми странно, но през годините започна да ми харесва. Много обичам да ходя пеша на работа, до магазина за зеленчуци до нас. Животът е много по-спокоен. Бих казала, дори много по-човешки. Затова съм доволна от живота в България. Знам, че има и хора, които живеят много трудно, но и в Бразилия е така, за съжаление.
В свободното си време Каролина обича да се занимава с кулинария и готви фантастично. Тази страст я води до успешно участие в кулинарното тв шоу „Мастършеф“. Вече се смята почти за българка, но не губи връзка с родината си, където често се връща. Приятелят й също е бразилец, с когото се запознава в България. Казва, че общността на бразилците в страната ни постепенно нараства:
Преди бяхме общо малко над двайсет човека, включително с хората от посолството. Напоследък обаче мисля, че сме над 50, може би дори даже 70 души. Някои са музиканти. Напоследък идват и доста хора, които работят в големите международни компании тук, в колцентровете. Това е работа, за която не се изисква висше образование, но е добре платена тук, в България. А в Бразилия в момента е финансова криза и хората гледат да избягат. Освен това София е страхотен град! Аз го обожавам. Това е красив град, в който можеш да намериш по нещичко от целия свят. И напоследък става по-жив град, с барчета, ресторанти, театри, концертни зали. На хората им изглежда интересно и те затова идват.
През 2024 г. българските работодатели са увеличили вноса на персонал от страни извън ЕС, сочат данните на Агенцията по заетостта. За краткосрочна заетост са пристигнали 15 560 чужденци, или с над 35% повече спрямо 2023 г. Най-много работници..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..