Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

БНР Новини

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи, интригуващите открития, допира до мистиката и музиката, която е попила волния дух на планината, този филм ще ни накара още по-силно да се влюбим в Родопите, но и да погледнем на живота от по-различен ъгъл.

Творческият екип на филма
Филмът е дело на режисьора Тодор Димитров, който от години снима документални филми за археологията и историята. В един момент съдбата пресича пътя на Димитров с този на Христо Тодев. Тодев е катерач и любител-изследовател на Източните Родопи, свещената планина, в която и до днес можеш да скиташ километри без да видиш жива душа. От тази среща, от личните възприятия на Тодор Димитров от общуването с планината и от разказите на Христо се ражда идеята за филма „Родопски отражения“.



Христо Тодев от години обикаля Източните Родопи. Интересува се от мистерията около тракийските трапецовидни ниши – как и защо са изработени. Прави опити да достигне ниши, които са на практика недостижими. Размишлява над това, как са били изработени и защо. Негов спътник в проучванията е Милко Петров, – разказва Тодор Димитров.

Милко Петров и Христо Тодев
Множеството култови ниши, изсечени в скалите в древността в Източните Родопи и особено по поречието на Арда, повече от век привличат вниманието на археолози и изследователи-любители. Въпреки това тяхната поява все още крие множество загадки.

Снимка: Христо Тодев
Самият труд, полаган за направата на доста от нишите, разположени на труднодостъпни места, предполага, че за древните тяхното значение е било специално. Вероятно са свързани с някакво култово вярване за прехода в отвъдното, смята Христо Тодев.

Пак там, някъде из Източните Родопи, в сякаш призрачно село, сред къщи, строени в средата на XVII век, живее бай Шабан – другият герой на „Родопски отражения“. За него Тодор Димитров казва, че:

Бай Шабан
Бай Шабан живее сам от 1958 г. в едно изоставено, много красиво село, където няма ток и никога не е имало. Дотам път няма. Двете най-близки села са на около 3 и на 6-7 часа път пеш. През 1958 г., когато правят трудово-кооперативните стопанства, национализират животните и на практика всички си тръгват от селото. Шабан остава сам. И до ден-днешен е там, гледа животни и се чувства много добре“.

Четвъртият герой на документалната лента се казва Александър Киферов. Той свързва съдбата си с Родопите, воден от страстта си към вкаменелостите, каквито издирва от години, разказва Тодор Димитров:

Александър Киферов
Александър Киферов споделя със зрителите размислите си относно формирането на вкаменелостите, датирането им и произхода на живота на земята. Изразява съмнения относно непогрешимостта на съвременната наука, относно официалната теория за формирането на вкаменелостите.


Исках да накарам зрителя да усети това, което аз усещам при срещите си с Родопите, да се запознае с хората, свързани с планината, да се потопи дълбоко в атмосферата ѝ и да я усети като свобода“, сподели в интервю за „Радио България“ режисьорът на документалния филм „Родопски отражения“ Тодор Димитров.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Найден Тодоров получи най-високия орден за култура в Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..

публикувано на 02.12.24 в 11:55
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Българистични четения събраха хуманитаристи на онлайн конференция по инициатива на университета в Мелитопол

Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..

публикувано на 29.11.24 в 17:45

Студенти от Великотърновския университет насърчават четенето сред българчетата в страната и по света

Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..

публикувано на 29.11.24 в 12:50