Днес е кулминацията на дългия празничен уикенд 11-13 януари, в който се открива проектът „Пловдив – европейска столица на културата 2019”. Спектакълът „Ние сме всички цветове“ ще бъде в самото сърце на града на издигнатата специално за целта 360-градусова сцена. Над 1500 участници от България и чужбина ще пресъздадат мащабна цветна метафора на всички основни теми от програмата на „Пловдив 2019“ и на тяхното свързване под мотото „Заедно“. Официалната част е от 19 до 20 часа, като след това програмата продължава с музикални изпълнения. Съпътстващи събития са предвидени на различни места в центъра на Пловдив – фестивал на храната на площад „Централен“, изложба с фрагменти и части от Берлинската стена на площад „Римски стадион“, а в артистичния квартал „Капана“ ще има две сцени и специално издание на „Капана фест“. Всички заведения и ресторанти в централната градска част ще работят до късно. Желаещите да наблюдават откриващата церемония ще трябва да преминат през един от 23-те контролно- ропускателни пункта, обособени от полицията. За гостите на града са предвидени четири безплатни буферни паркинга. Очакваме над 30 хиляди души на откриващото мероприятие – заяви директорът на полицията в Пловдив Атанас Илков и увери, че са взети всички антитерористични мерки при провеждането на събитието.Над 180 са акредитираните журналисти за откриващия уикенд. 50 от тях са представители на популярни международни медии с многомилионна аудитория, които ще излъчват на живо встъпителния спектакъл. Сред тях са екипите на Евронюз, Дойче Веле и Франс прес.
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..