Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъди за ден пилот или механик в Авиомузей Бургас

7
Ту-154

Любопитно ли ви е да пробвате от храната на космонавтите? Или мечтаете да сте конструктор на самолети? А може би ви се иска поне за ден да сте авиомеханик? За да сбъднете тези мечти, просто трябва да се озовете в точния ден на точното място! Денят е 12 април – Световният ден на авиацията и космонавтиката, мястото – авиомузеят в Бургас.

Ан-12
В музея с много хъс са се подготвили за това събитие с вход свободен. В менюто за желаещите да опитат „космическа храна“ ще има не само от традиционните ястия на космонавтите, като месо с картофи, но и таратор, боза и други традиционни български храни във вид на прах и паста, разказва Станислав Иванов, ръководител на Авиомузея в Бургас. Ще има и работилница за летателни апарати:

Феновете на авиомоделизма ще имат възможност, заедно с членовете на авиоклуба в Бургас, да изработват модели на самолети. Ще има също така изложба на летателни машини и демонстрация на летателни модели, управлявани чрез корда, – представя програмата за специалния ден Станислав.

Ан-2
Музеят е все още много млад, но ентусиазмът на хората, които стоят зад него, му дава силен заряд да върви напред. Създаден е през 2017 г. по инициатива на будни бургаски граждани, ветерани от летище „Бургас“, Община Бургас и „Фрапорт Туин Стар“ – концесионер на бургаското летище. Отваря врати на 29 юни – в деня на 70-годишнината от първия полет на Българска гражданска авиация, осъществен между София и Бургас. Днес експозицията на музея наброява 9 експоната. В България само тук може да се види самолетът Ан-12. Ще видите също произведения през 1970 г. едномоторен Ан-2, известен с прозвището „баба Ана“, учебно-тренировъчния самолет L-29, фронтовия изтребител МиГ-17 Ф Fresco, флагмана на българската авиация Ту-154 и др. По думите на Станислав:

L-29
Ту-154 като най-голям е много интересен. Той има три двигателя, разположени в задната част. Висок е около 11 метра и е изключително красив с вертикалния си стабилизатор. Той е долноплощник. Крилата му са стреловидни, подобно на бойните самолети МиГ-21. Те също така са еластични, което придава изключителен комфорт по време на полет.

МиГ-17
Но Авиомузеят в Бургас предлага на посетителите си не просто да разгледат една интересна експозиция. Той предоставя реална възможност на любителите на авиацията да се включат активно във възстановяването на авиореликвите чрез дарения, но и като механици. Не случайно на сайта му ще прочетете: „Бъди пилот. Бъди механик. Бъди изследовател на нови светове“. Какво се крие зад тези думи? Станислав обяснява:



Ние отворихме през 2017 г. с експозицията Homo Volans, разработена от Венелин Шурелов в самолета Ан-12. Тя „реанимира“ авиационната техника чрез различни интерактивни инсталации. Посетителите могат да седнат и на пилотското място, да усетят ефекта на работещ самолетен двигател, да пипнат черната кутия. Интересно е да споменем също, че през 2018 г. започнахме ремонти по възстановяването на Ту-154. По наша инициатива сформирахме авиоклуб, който да събере хора с интерес към авиацията и с желание да помогнат за ремонтирането на тези самолети, тъй като те са стари и в изключително лошо състояние. Идеята е с доброволен труд заедно да можем да ги възстановим“.

Звучи вълнуващо, нали?

Снимки: avioburgas.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Безплатните турове на Open Vratsa, които разкриват красотите на Враца и на Врачанския Балкан

От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..

публикувано на 09.08.24 в 12:30

Хотел или ваканционен имот – кое е по-изгодно и удобно?

С 30-40 % се е увеличило предлагането на ваканционни имоти в България през последните три години. Към момента техният брой надвишава 20 хиляди. Все повече клиенти предпочитат да си наемат апартамент или дори цяла къща през ваканцията си в България..

публикувано на 05.08.24 в 10:40

Къщи за гости като етнографски музеи – да отдъхваш в автентична селска обстановка край Дунав

Скрити от погледа на масовия турист, дунавските села са магнит за ценителите на природата в търсене на уединение и автентични преживявания. Тези пътешественици избират малки крайбрежни села като Сребърна, Гиген, Ветрен, Ново село и други, където..

публикувано на 29.07.24 в 11:10