От 1 до 10 юни Европейската столица на културата 2019 Пловдив прие повече от 200 творци, техници и музиканти, които дойдоха да споделят своето изкуство с гостите и жителите на града. Международната им среща припомня образа на изоставения театър на странстващите артисти. Непознат или забравен, пътуващият театър представлява преди всичко едно житейско изкуство. Пренасяйки театър и разкази от град на град, за него „у дома“ може да бъде навсякъде, между живота за театъра и театъра за живота. Всичко това е част от проекта „Пловдив Каравана“ на Международното обединение на пътуващите театри (CITI). Дейностите, които артистите представят, включват театър, приказки, танци, пластични изкуства, цирк, музика, представления и др.Оформени сатри впечатляващи артистични лагера – в жилищния комплекс Тракия, ромския квартал Столипиново и край Гребната база. Публиката има възможност да се включи в различни импровизации и да участва в ателиетата на артистите. Кулминация на събитието е парад в центъра на Пловдив на 10-ти юни.
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..