От 1 до 10 юни Европейската столица на културата 2019 Пловдив прие повече от 200 творци, техници и музиканти, които дойдоха да споделят своето изкуство с гостите и жителите на града. Международната им среща припомня образа на изоставения театър на странстващите артисти. Непознат или забравен, пътуващият театър представлява преди всичко едно житейско изкуство. Пренасяйки театър и разкази от град на град, за него „у дома“ може да бъде навсякъде, между живота за театъра и театъра за живота. Всичко това е част от проекта „Пловдив Каравана“ на Международното обединение на пътуващите театри (CITI). Дейностите, които артистите представят, включват театър, приказки, танци, пластични изкуства, цирк, музика, представления и др.Оформени сатри впечатляващи артистични лагера – в жилищния комплекс Тракия, ромския квартал Столипиново и край Гребната база. Публиката има възможност да се включи в различни импровизации и да участва в ателиетата на артистите. Кулминация на събитието е парад в центъра на Пловдив на 10-ти юни.
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..