С идването на лятото настава време и за Фестивала на българското кино в Рим. И тази година организаторите на събитието – актрисата Жана Яковлева и целият екип на ръководения от нея Български културен институт в италианската столица, обещават да превърнат дните от 27 до 30 юни в истински празник за ценителите на българското кино и култура.
Мястото е емблематично – Домът на киното в Рим, разположен в градините на изящната Вила Боргезе:
С всяка една изминала година имаме все по-активни срещи с хора, които се интересуват от българско кино, и които дават все по-висока оценка на постиженията на нашите творци – споделя Жана Яковлева. – Огромна част са и наши колеги артисти, продуценти, режисьори, някои от които са работили в България, други се надяват да работят в бъдеще. Всички те идват с огромен интерес, а срещите ни с тях стават все по-интересни, защото, след като приключат прожекциите и когато цялата Вила Боргезе утихне, оставаме да говорим отвън, на пейките за нещата, които са предизвикали интерес, размисъл, но и спор за създаването на едно истинско кино и евентуално за нови копродукции.
12-тото издание на Фестивала на българското кино в Рим по традиция ще фокусира вниманието върху най-добрите примери от новата българска кинематография. Публиката ще види пет игрални филма, три документални продукции и един сериал. Тънката червена нишка, която ги обединява е темата за любовта в нейните различни измерения.
Гостите, както винаги са един огромен букет,– казва Жана Яковлева. – Ако започнем от първия ден – 27 юни, когато Милко Лазаров ще представи своя филм „Ага“ и минем през колегите, създали „Снимка с Юки“ - сценаристът Димитър Стоянович, режисьора Лъчезар Аврамов, продуцента Борислав Чучков и най-вече звездата Руши Видинлиев, който тук се очаква с огромен интерес.
Лошите момчета на българското кино, както обичаме да ги наричаме – актьорите Мариян Вълев и Асен Блатечки, които ще представят своите първи филми като режисьори. Ще ни гостува младата актриса Люба Башева, която играе централната роля във филма на Мариян Вълев „Лошо момиче“. В последната вечер усмивка ще ни подари актрисата Теодора Духовникова с филма „Дъвка за балончета“, ще видим и прекрасното ѝ изпълнение в първа серия на „Дяволското гърло“ – за мен това е сериал, който с огромна гордост може да бъде показан в Италия.
Европейската столица на културата Пловдив също ще има своеобразно присъствие в дните от 27 до 30 юни в Рим, чрез документалните филми, посветени на две забележителни личности от втория по големина български град – оперната звезда Соня Йончева и режисьора Иван Андонов. И не на последно място – публиката ще види филм за един от първите български автори, преведени в Италия – Йордан Радичков. Той ще напомни с намигване за онази прекрасна България, която можем да се гордеем, че я има в нашата литература, допълва Жана Яковлева.
Ако се върна години назад, крачката, която сме направили е много голяма. Естествено на мен ми се иска много повече, защото смятам, че българската култура все още няма своето достойно място в Европа и в света. Като българка, която живее от доста време извън страната, може би най-ясно отчитам големите постижения и смятам, че България би трябвало наистина да се гордее със своите творци, защото с всяка година израстваме все по-високо.
В тази връзка Българският културен институт в Рим подготвя, съвместно с Къщата-музей „П. Владигеров“ в София, концерт, посветен на 120-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров, наричан „патриарх на българската музика“. Събитието ще бъде на 5 юли, когато публиката ще се наслади на изпълненията на живеещия в Италия български пианист Иван Дончев. През август курсистки от Студиата по оперно пеене, която всяка година се провежда в завещания на българската държава дом на Борис Христов в Рим, ще вземат участие в програмата на „Римско лято“. През есента с различни културни събития ще бъдат отбелязани 140 години дипломатически отношения между България и Италия.
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..