Изминаха две години от излизането на първия солов албум, създаден от двама наши джазмени – Милен Кукошаров (пиано) и Веселин Веселинов- Еко (бас). Озаглавен ImproviSatie, той бе посветен на Ерик Сати. Музикантите представиха част от творчеството на френския авангардист с нов, различен прочит, пречупен през тяхната джаз призма.
Търсенето на нови музикални хоризонти поражда идеята Милен и Еко да се съберат като Das Weltschmerz Duett. Името предлага Веселин Веселинов-Еко. Weltschmerz означава „световна болка“ или „мирова скръб“, свързва се с чувството на болезнена меланхолия, която човек изпитва поради собственото си несъвършенство, схващано като част от несъвършенството на света. „Мировата скръб“ е широко разпространена в творчеството на редица европейски поети и писатели от края на XVIII и първата третина на XIX век – Джордж Байрон, Джакомо Леопарди, Франсоа Рене дьо Шатобриан, Алфред дьо Мюсе. Интелектуалците по онова време трудно са приемали житейските промени и са намирали битието за безсмислено. Чрез своето творчество Милен и Еко се противопоставят на това виждане. Всеки от двамата инструменталисти имат дългогодишен опит и като джаз импровизатори, и като композитори и аранжори. Симбиозата между всичко това води и до следващия албум, станал факт преди броени дни. Той е с повече авторски пиеси на двамата музиканти и носи името Consequences („Последствия“). Съ-продуцент е Марио Кръстев. Повече ще разберем от Милен Кукошаров:
Във времето след първия албум доста неща при нас се развиха чисто музикално. Продължихме с търсенето и експериментирането в импровизационно отношение както върху музика на Ерик Сати, така и върху други композитори. Затова го нарекохме и „Последствия“, т.е. албумът е вследствие на нашето музикално израстване. Много добре се сработихме с Еко и относно собственото ни импровизаторско мислене. Така във времето добихме повече смелост, за да направим нещо различно. Това стана с други похвати, които вече ни се изясниха и ги приложихме в този албум. Наистина отне време, докато стигнем до сегашния момент, в който вече се чувстваме комфортно двамата в студиото. Но мисля, че има и още много път да се извърви оттук нататък. Много сме заети със странични формации и проекти. Затова този албум стана лесно – по отношение на изпълнението, но трудно за организация. Но използвахме инерцията – от първия ни албум имахме и пиеси за втори. Така че колелото бързо се завъртя. В Consequences включихме отново пиеса на Ерик Сати, защото някои хора, които познават първия ни албум, ще очакват пак негова музика. Но тук пиесите са доста по-различни от включените в първия диск. Новият проект съдържа шест авторски композиции – четири мои и две на Еко. Освен това сме направили интерпретация и на едно ноктюрно от Рахманинов. Албумът започва с Танго, носещо името на дуета и е написано от Еко.
Промоцията на албума се очаква през септември, на Празници на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Има идея да бъде представен и през есента в Берлин и Виена.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..