Танцови трупи от три континента карат Пловдив да танцува от 29 юли до 2 август, по време на Международния фолклорен фестивал. Той се провежда за 25-а поредна година, а участие са потвърдили състави от Испания, Индия, Молдова, Мали, Сърбия и България. Участието на страната ни е най-очаквано, заради разнообразието от ансамбли, заявили участие. Сред тях са Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“-Плевен, ансамбълът за народни песни и танци “Пазарджик”, ансамбъл „Дилянка“ Пловдив и ансамбъл „Чепино“ Велинград. Ансамбъл „Тракия“ пък отбелязва 45 години от създаването си със самостоятелен концерт. Всяка вечер съставите изнасят по два концерта. Първият в 18 часа слага край на дефилето им по Главната улица в града, а вторият е официалното им вечерно представление в Античния театър от 20 часа. Входът за тях е свободен. Наред с концертите в Пловдив, фестивалът продължава и в друг град от областта - Пещера. Там на 30 юли е концертът с участието на ансамблите от Индия и Молдова, а на следващия ден, на тези от Мали и Сърбия. В първият ден на август на откритата сцена пред Община Пловдив е представянето на проекта „As she sings“ – сътрудничество между Фондация „Пловдив 2019“ и холандския град Леуварден - Европейска столица на културата през 2018 година, който обединява артисти от три култури - еврейска, българска и ромска. Участниците в проекта са музиканти от Холандия, от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство /АМТИИ/ в Пловдив, както и от Оркестър „Брестовица“. На 2 август на сцената на Античния театър е концертът, в който ще се включат всички участващи на фестивала ансамбли.
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..