Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив – Европейска столица на културата 2019

Пловдив живее пет дни в ритъма на танца

Снимка: plovdiv.bg

Танцови трупи от три континента карат Пловдив да танцува от 29 юли до 2 август, по време на Международния фолклорен фестивал. Той се провежда за 25-а поредна година, а участие са потвърдили състави от Испания, Индия, Молдова, Мали, Сърбия и България. Участието на страната ни е най-очаквано, заради разнообразието от ансамбли, заявили участие. Сред тях са Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“-Плевен, ансамбълът за народни песни и танци “Пазарджик”, ансамбъл „Дилянка“ Пловдив и ансамбъл „Чепино“ Велинград. Ансамбъл „Тракия“ пък отбелязва 45 години от създаването си със самостоятелен концерт. Всяка вечер съставите изнасят по два концерта. Първият в 18 часа слага край на дефилето им по Главната улица в града, а вторият е официалното им вечерно представление в Античния театър от 20 часа. Входът за тях е свободен. Наред с концертите в Пловдив, фестивалът продължава и в друг град от областта - Пещера. Там на 30 юли е концертът с участието на ансамблите от Индия и Молдова, а на следващия ден, на тези от Мали и Сърбия. В първият ден на август на откритата сцена пред Община Пловдив е представянето на проекта „As she sings“ – сътрудничество между Фондация „Пловдив 2019“ и холандския град Леуварден - Европейска столица на културата през 2018 година, който обединява артисти от три култури -  еврейска, българска и ромска. Участниците в проекта са музиканти от Холандия, от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство /АМТИИ/ в Пловдив, както и от Оркестър „Брестовица“. На 2 август на сцената на Античния театър е концертът, в който ще се включат всички участващи на фестивала ансамбли.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Едно десетилетие в 18 000 кадъра – София през погледа на Иван Шишиев

10 години и 18 000 публикувани кадри – това е равносметката на Иван Шишиев, позволил си да погледне за кратко назад към изминалото десетилетие. Години, в които запечатва безброй моменти, лица и символни места в българската столица.   Страницата..

публикувано на 12.09.25 в 09:25

Софийската филхармония открива сезона с бляскав солист и напълно разпродадена зала

На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..

публикувано на 09.09.25 в 10:35

Принцеса Теодора и Esperanza for Life с гала концерт в подкрепа на деца в риск

На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..

публикувано на 08.09.25 в 18:05