Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив – Европейска столица на културата 2019

Село Старо Железаре отново е домакин на Стрийт арт вилидж фестивал

Снимка: plovdiv2019.eu

В колоритното пловдивско село Старо Железаре се провежда традиционният фестивал за стенна живопис и авангардно изкуство „Старо Железаре стрийт арт вилидж фестивал“ /до края на август/. В селото има 400 жители. Всяко лято инициаторите на проекта – художниците Катаржина и Венцислав Пирянкови – с техни студенти от полския град Познан, преобразяват населеното място, рисувайки на открито върху стените на къщи и огради.



Темата на фестивала през 2018 г.- „Музеят на модерното изкуство МоМА от Ню Йорк в село Старо Железаре“, предизвика широк отзвук не само в България, но и по света. Портрети на местни хора бяха изобразени редом с произведения на световноизвестни художници. Водеща през 2019 г. е идеята за футуристичната утопия, а това издание на фестивала включва художествени акции и театрален пърформанс.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Скопие показват творби от конкурса "Моята българска бродирана риза"

Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..

публикувано на 29.10.24 в 09:57
Руси Чанев

В Братислава представят адаптираната версия на романа „Под игото“

В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..

публикувано на 29.10.24 в 06:55

Държавата връчва цигулки от 18 век на именити български цигулари

На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..

публикувано на 29.10.24 в 06:55