Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската общност в Атина празнува Деня на народните будители

Българо-гръцкото сдружение за култура „Паисий Хилендарски“ и Клубът на дейците на културата „Нов живец“ - Атина, с подкрепата на посолството на Република България в Гърция, организираха за четвърта поредна година емоционален празник, посветен на българските народни будители.

Събитието, което се състоя в неделя – 27 октомври, в театър „Трианон“ в центъра на Атина, събра много хора – българи и гърци, както и представители на българската дипломатическа мисия в гръцката столица. Своята благословия даде на всички отец Стефан – енорийски свещеник на българската общност в Атина, към  православен храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“, който се намира в квартал Агии Анаргири. Присъстващите се насладиха на красивите произведения в организирания базар на изкуството.

От ляво на дясно:   Й. Андреева, В. Порязов, Т. Цанева-Грива, Р. Капралова

На сцената се изявиха най-младите членове на българската общност там – учениците в трите български неделни училища в града – „Паисий Хилендарски“ с ръководител Юлия Костова, „Васил Левски“ с ръководител Пенка Хайдерлиева и „Кирил и Методий“ с ръководител Мими Ничева. Децата рецитираха “Азбучна молитва“ от Константин Преславски и „Български език“ от Иван Вазов, и изпяха „Химн на Народните будители“ от Добри Христов.

Във втората част на празничната програма всички се смяха от сърце с комедията „Зех тъ, Радке, зех тъ“ в изпълнение на артисти от театър „Рачо Стоянов“ - Габрово. Мюзикълът за сляпата любов на стария ерген на режисьора Хачо Бояджиев, излъчен в рубриката „Телевизионен театър“ на БНТ през 1986г., е вдъхновен от комедията „Михал Мишкоед“ на Сава Доброплодни, а той пък е разработил темата от творбата „Лепрендис“ на гръцкия борец за свобода, журналист и политик, Милтиадис Хурмузис (1804-1882).

Акцент в празника беше тържественото връчване на грамоти „За будителска жар в опазването на българския език и култура зад граница“ и плакети „За принос в творчеството на българите в чужбина“ на педагогическите колективи на трите училища.

От ляво на дясно:  Ю. Костова, П. Хайдерлиева, М. Ничева

Събитието съвпадна с рождения ден на председателя на Клуб „Нов живец“, Пламен Симеонов, когото общността разпознава като съвременен будител с принос към нейния културен живот.

Пламен Симеонов

Следващото събитие, което ще събере отново българи и гърци в Атина, е среща с поетесата Гълъбина Митева, в неделя - 3 ноември.

Снимки: Агапи Йорданова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български студент представя оригинален шрифт на триенале на типография в Полша

VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша.  "За създаването на един шрифт е нужно..

публикувано на 02.02.25 в 07:15

За чудесата в живота, вярата и светлината… новият български филм "Не затваряй очи"

За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..

публикувано на 31.01.25 в 20:30
Премиерата на „Стажантът“ с участието на Мария Бакалова беше през месец май м.г. на кинофестивала в Кан.

Два филма с българско участие са сред претедентите за "Сезар"

Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на актрисата Мария Бакалова са продукциите с българско участие, включени в надпреварата за..

публикувано на 31.01.25 в 11:21