Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детайлни макети пресъздават очарованието на българските къщи

Първия си макет Цветанка Георгиева прави едва 6-годишна, и тогава едва ли е предполагала, че години по-късно това занятие ще се превърне в начин на живот, а броят на великолепните ѝ къщи ще надхвърли 300!

Идеята да се занимавам професионално с макети на къщи се роди преди 10-тина години, когато се завърнах окончателно в България – спомня си тя. – Целият ми живот е свързан с изкуство, при цял род занаятчии няма как да е иначе. В Германия рисувах картини, в Турция също, но накрая ми омръзна животът навън. Първата къща, която направих, подарих на детската градина, където учеше дъщеря ми. Много я харесаха и оттам нещата тръгнаха в професионална посока. Минала съм през доста професии, обаче в един момент си казах: чакай, имаш занаят в ръцете, прави това, което обичаш и което можеш, то ти е дадено! И в един момент спрях да бягам от това, което ми е начертано.

Отначало Цветанка използва най-вече природни материали – картон, дърво, камък, но после минава на по-професионален вариант – комбинация със строителни материали, в зависимост от ефекта, който се търси.

От най-малките къщички с големина 17х20 см до най-големите, надвишаващи метър, всички те грабват с очарованието си и пленяват с точността и детайлността на изработката:


Архитектурните макети се правят в мащаб, за да е 1:1 с оригинала, и точно от там идват и размерите, защото колкото е по-голямо, толкова по-детайлно се получава – обяснява Цветанка Георгиева. – Някои искат някоя стара къща на баба им и дядо им, която вече я няма, но описват какво представлява, правя скици, показвам и ако е това, което искат, им я правя. Друг път ми пращат снимки на тяхна къща и я изработвам по снимка. Но когато творя нещо авторско, лично, се водя само от това да ме грабне. Отварям Интернет или снимки, които съм правила, когато сме обикаляли България, и която предизвика по-силна емоция – нея се опитвам да пресъздам, някой път е същата, някой път с авторска добавка. Зависи много от емоцията.

Изработването на един макет отнема от 2-3 дни до цял месец. „Повечето къщи са предназначени за украса на градината или са във вид на пана, затова са затворени, но има и такива, които са с подвижен покрив и дори подвижни етажи, а вътре са обзаведени с интериор в старовремски стил”, допълва Цветанка Георгиева.

Претворявала е в макети архитектурни и други забележителности, по-съвременни луксозни къщи с басейни и, разбира се, възрожденски къщи. Най-нестандартният модел е на Часовниковата кула в Трявна – с осветление, с моста и реката под нея, с размери 150х80 см. А този, който още не направила, е Замъкът на ветровете в Равадиново.

Откъде черпи вдъхновение за своите разнообразни и неповторими макети с дворчета, дървета, цветя, тъкани черги и предмети от бита?

Най-вече от музиката – усмихва се майсторката. – Просто намирам музика, която вибрира на една честота с настроението, с емоцията ми в момента, пускам си я, вглъбявам се в нея и работя. Една изработка, без да вложиш всичко от себе си, просто си остава гол предмет, без излъчване. Трябва да вложиш максимума. Това е един вид да пресъздадеш енергията в материален вид. Аз поне така си го обяснявам. Защото доста често изобщо не мисля какво правя, самата емоция ме води. В България нещата не стават лесно, трябва да вложиш доста от себе си, за да потръгнат нанякъде. Но пък ако всичко е лесно, не е интересно!

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Матео Пиантедози

По съседски: Събития с балкански адрес

Италия отваря два центъра за мигранти в Албания Италия ще отвори през октомври първия от двата си центъра за мигранти на територията на Албания. Това съобщи италианският министър на вътрешните работи Матео Пиантедози, предаде АНСА. Двете страни..

публикувано на 20.09.24 в 09:10

Проверка на ДАНС отхвърли "българска връзка" с взривените пейджъри в Ливан

След проверките на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), съвместно с Националната агенция за приходите, Министерството на вътрешните работи и Агенция "Митници", безспорно е установено, че в България не са внасяни, изнасяни или произвеждани..

публикувано на 20.09.24 в 09:00

Евродепутатът Елена Йончева се срещна с българските заложници в Йемен

"След дълго пътуване от столицата Сана до пристанищния град Ходейда успях да се видя с двамата българи в Йемен", съобщи българският евродепутат от ДПС Елена Йончева. Те са се срещнали извън похитения на 19 ноември 2023 г. кораб "Галакси Лийдър",  в..

публикувано на 20.09.24 в 08:23