Мъжката камерна формация ознаменува 10-ата си творческа годишнина с нова аудио продукция. Многогласното претворяване на старинни образци от традицията, интерпретирани поновому, е в основата на музикантската естетика на „Светоглас“. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Виктор Томанов и Милен Иванов пеят а капелно, което е още един знак за високата им изпълнителска класа. Като добри познавачи на музикалните диалекти, с тембристите си гласове, те одухотворяват песни от архаичното ни наследство с днешно светоусещане. Четиримата реализират и успешни турнета по света – Норвегия, Русия, Испания, Великобритания, Белгия, Колумбия, Швеция, Франция и др. За издадените албуми и за най-новия сред тях разказва Милен Иванов − художествен ръководител на „Светоглас“, автор на всички обработки в „Песента на славея“:
Много прецизно и трудно е камерното музициране, но аз имам слабост именно към него. Затова и създадохме „Светоглас“ заедно с Даниел, с когото от години пеем в дует. В предишен наш албум се наложи да наслагваме гласове, за да се получи многогласие, за ефект. Когато подарихме албума на швейцарския продуцент Марсел Селиe, тай каза: „Чудесно, но къде са другите двама“? Предложи да намерим още двама певци, за да представим песните в сценичен вариант. Радвам се, че в лицето на Виктор и Станимир намерихме съмишленици. Ще се върна малко назад... Винаги когато създаваме нов албум, залагаме на концепцията. Първият – „Колелото на живота“, включва народни песни и църковни песнопения, съпровождали жизнения цикъл − рождението, порастването, сватбата, смъртта, но съобразени и с годишния календар. Вторият албум е само от църковни песнопения, които записахме в църквата на Клисурския манастир, близо до гр. Вършец, в естествена среда, без техническа намеса. Третият албум „Песента на славея“ е съчетание на нашите песни, които изпълняваме в концертните ни програми. Почти всички са записани „на живо“, защото търсим тази искреност и неподправеност. Дори оставихме аплодисментите. Заложихме на по-модерни съчетания на жанровете. В една старинна песен вкарахме модерния „бийт бокс“, прийом на изпълнение, който правя аз. В друг експеримент, като класически музикант, възпитаник на НМА „Панчо Владигеров“, съчетах старинния български фолклор с фугатото из операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт. Използвах цитат − тракийската песен „Завило се вито хоро“, позната от изпълнението на голямата ни народна певица Вълкана Стоянова. Надявам се двата жанра да са се „срещнали“, а не да са се „разминали“. Не ми беше лесно – Моцарт е съвършен и дори един тон да махнеш, всичко като пясъчна кула ще се разпадне. Записът е от премиерното изпълнение в катедралата на град Крест Crest, Франция, а пиесата нарекохме „Игра“. Публиката я прие много радушно.
Заглавната песен всъщност е старинната „Са нок ми билбил препеял“ или „Цяла нощ славеят ми пя“, позната в изпълнението на друг наш голям певец Костадин Гугов.
Това е нов прочит, с акомпанимент на акустичната китара на Николай Антов. Албумът съдържа 22 песни и се радва на първите положителни оценки. На 28 ноември в Софийската градска художествена галерия ще е официалното представяне. Искам да благодаря на Юлияна Маринова за издаването му, на кмета на гр. Свищов – Генчо Генчев за подкрепата. Хубаво е, че има такива хора. Благодарение на Художествената галерия и на Столичната община ще можем да представим албума в толкова красиво арт пространство, с хубава акустика. Всеки, който има интерес нека заповяда!
Концертът на формация "Светоглас" е част от инициативата "София - 140 години столица на България".
През целия съботен ден, на 25 май, археологическият резерват Никополис ад Иструм край Велико Търново ще бъде домакин на седмото издание на Античен фестивал "Нике играта и победата". Тази година в събитието участват исторически реконструктори..
Дългогодишната педагожка и общественичка от Тутракан Калина Михайлова представя изложба с български народни носии в румънския град Гюргево, предаде БТА. Експозицията с 20 носии може да бъде видяна в местния Дом на пенсионера от 21 до 24 май. Всички..
Празник под знака на омайната гурковска роза ще се състои днес в едноименния град. Чрез него общината ще изрази признателност към усърдието на розопроизводителите, които поддържат визитната картичка на района. “ Маслодайната роза се разцъфтя по-рано..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в..