Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разложкото село Бачево посреща Тодоровден с кушия

Снимка: БГНЕС

Според народното вярване от Тодоровден нататък денят започва да расте, а времето става все по-топло. Счита се, че на този ден всеки, който има кон, трябва да го изведе и да участва в празничните надбягвания. Стопаните правят това с особено внимание и тържественост като предварително окичват конете си с венци от здравец и кукуряк.

Известното с конните си бази разложко село Бачево ще отпразнува Тодоровден (7 март) с традиционните надбягвания с коне. На празника, който се отбелязва в първата събота от Великденските пости, и млади, и стари  се обличат с носии. Тодоровден ще започне с утринна литургия в местния храм “Св. Димитър”, а след това в центъра на селото ще се състои ритуалът “Кланяне на млади булки” – скорошните невести, обърнати към изгрева, ще се поклонят три пъти на свекървите си, за да покажат колко ниско могат да жънат. Преди обед в местността Власовица пък ще бъде даден старт на кушиите. В тях през последните години се включват и много жени, които неизменно са сред призьорите. Веселбата на празника ще допълни богата фолклорна програма.

Любовта на бачевци към конете не е случайна – конят присъства в герба на селото, а коневъдството е основно препитание в селото. Трите конни бази привличат множество туристи, включително от чужбина, предлагайки езда, разходки, стрелба с лък, както и все по-популярната хипотерапия (лечение с помощта на коне). В Бачево живеят хиляда и шестотин жители, много от които са младежи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10