До 17 май тази година в Музея на хумора и сатирата в Габрово могат да се видят част от творбите, участващи в първия по рода си в света конкурс за жени карикатуристи – „Women Cartoonists International Award”. Организатор е международната организация United Sketches, защитаваща свободата на изразяването и карикатуристите в изгнание. В конкурса са участвали над 1000 творби от 260 карикатуристи от 57 държави. В Габрово - българската столица на хумора, е изложена селекция от тези творби.
„В нашата изложба са показани 100 произведения от 52 жени от цял свят, селектирани от журито на United Sketches – уточнява Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата. – Темата за жените в карикатурата е изключително важна, защото те са много малко. Под 5 процента от карикатуристите, правещи редакционни или политически карикатури, са жени. Подобен конкурс насочва вниманието към жените карикатуристи и подканя художнички и илюстраторки да създадат свои творби в областта на карикатурата, тъй като те едва ли биха разпознали този изключително мъжки свят като поле за изява.”
Голямата награда в конкурса е 3000 евро, предвиден е и приз за млада карикатуристка на стойност 1500 евро. Журито, връчващо отличията, също е в изцяло женски състав от интересни и влиятелни дами от различни сфери. Конкурсът няма конкретна тема, но въпреки това изпъкват определени мотиви, допълва Маргарита Доровска:
„Това, което виждаме в карикатурите, е изключително силен фокус върху стереотипите, на които сме подложени както ние жените, така и стереотипите в съвременното общество – спрямо мъжете, и най-вече онези бариери и граници, които ние сами си поставяме, продиктувани от масовата култура и възприятията за ролята на жените и на мъжете. За несигурността, страха, който е някак си само в нашите глави и ни пречи да бъдем по смели и по-амбициозни. Това е една от първите бариери, която трябва да бъде премината, така че жените да вярват повече в себе си и в това, което могат да постигнат.”
Всички произведения са въздействащи и провокират посвоему. Хората, посетили изложбата досега, активно споделят впечатленията си от нея, както на място, така и онлайн – през социалните мрежи. Прави впечатление и изявеното участие на художнички от Иран в изложбата.
„Това е наистина много силна селекция. Надявам се, че дамите, сега осмеляващи се да участват в подобен конкурс, все по-често ще посягат към четката и молива, за да създават карикатури, които да влизат в обръщение – по медии, в изложби, в конкурси. В това толкова мъжко професионално поле жените имат нужда от повече поводи и стимул да участват”, е посланието на директора на Дома на хумора и сатирата в Габрово. Тя допълва, че в XXI век карикатурата се намира в сложно състояние – какво точно има предвид:
„Редакционната карикатура се стеснява все повече. Много издания изоставят карикатурните си колонки. Възрастта на карикатуристите все повече се вдига и все по-малко млади хора се занимават с карикатура в нейния типичен смисъл. Интернет е страхотно поле за изява, но все още не разполага с добри модели за монетизиране на техния труд. Карикатурата в днешно време носи слава, но не позволява на артиста да се издържа. Не на последно място виждаме колко много атаки има срещу свободата на изразяване – на много места по света карикатуристи попадат в затвора или са държани в ареста без присъда. Това не е лесна професия – за нея се изисква много смелост, а възнаграждението не е очевидно“ – обяснява Маргарита Доровска в интервю за Радио България.
Снимките са предоставени от организаторите.
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт...