„Срещи“ е вторият самостоятелен албум на Пейо Пеев – блестящ гъдулар, солист на ОНМ на БНР. Един от най-интересните и търсени народни изпълнители у нас, той е също талантлив композитор, аранжор, а през последните години − преподавател в АМТИИ, Пловдив.
„Исках да подбера най-доброто, което съм правил през последните 10 години. Мисля, че то е тук, в този диск, и за моя радост участват наистина страхотни музиканти. Колкото до заглавието, то отразява начина, по който се появи дискът „Срещи“ – разказва музикантът.
„Първо Теодосий Спасов ме убеди, че трябва да издам албум, след това се срещнах с всички участници, за да обсъдим кои пиеси да включим. Прекарахме и доста време в студиото с тонрежисьорите Виктор Йорданов и Тодор Чорбов, за да постигнем този чудесен звук. Следващата среща беше с Иво Христов, който оформи красивия дизайн. Искам да благодаря на всички, замесени в това начинание − певиците Теодора Стамболиева, Светла Дукатева, Ваня Вълкова, Таня Христозова, Миглена Николова, Илиана Георгиева. Участват и Ангел Жеков, Темелко Иванов и Николай Георгиев, Недко Богданов, Костадин Костов, оркестър „Лира“ и „Рико бенд“... Няма как да изброя всички, но те знаят, че ги ценя като професионалисти и приятели.“
Някои от пиесите в албума не са изпълнявани на живо, но по-голяма част са от репертоара на известния музикант. Звучат на концерти, клубове, излъчват се по телевизии. Пейо споделя, че често свири със Стоян Янкулов, който също участва в албума, както и с акордеониста Петър Ралчев, на когото искрено се възхищава:
„От доста години работим заедно, аз съм му фен от ранна детска възраст. Чест и привилегия е да работя с него. „Даракчийска ръченица“ - пиесата, която изпълняваме в „Срещи“, е и в първия ми диск. Не ми харесваше как съм направил аранжимента тогава, сега звучи по друг начин.“
Както много народни музиканти, Пейо е преминал през голямата школа на сватбарските оркестри. И тъй като у нас все още има места, в които се спазват традициите, получава и такива покани. Разказва, че сватбите понякога продължават по 18 часа – от ранна утрин до среднощ, затова се изисква разнообразен репертоар… Започва като дете с оркестъра на баща си (саксофонист), по-късно работи съм с много сватбарски групи. В родния си град Стара Загора се включва в Детско-юношеския ансамбъл „Загорче“, по-късно завършва НУФИ „Филип Кутев“ – гр. Котел и АМТИИ в Пловдив. Благодарен е на всички свои преподаватели, сред които са Марияна Пенева и Степан Червенков – учители в Котел. Определяща е срещата с Теодосий Спасов, който оказва може би най-голямо влияние върху музикалното му мислене. С известния кавалджия те свирят активно около 15 години в различни формации по цял свят.
„В момента подготвяме интересен проект с джаз пианиста Мирослав Турийски. Ако ни хареса, ще го запишем – казва гъдуларят, който е от „широко скроените музиканти“ и от години намира общ език с много съвременни творци от различни жанрове. - Младите народни музиканти слушат много джаз, колегите им от джаза слушат народна музика, търсим взаимовръзка в това, което правим. Участвам в първия диск на Владко Кърпаров – джаз музикант, който живее в Германия. Той пък сега участва в моя. С него сме съмишленици, радвам се, че го познавам. Същото мога да кажа и за Митко Льолев (саксофонист от Биг бенда на БНР). Преди около година записахме новия албум на Riverdance – аз съм участвал в над 140 спектакъла на световноизвестното шоу. Също така участвах в проектите на Жорди Савал, където свири Недялко Недялков (кавал). С Теодосий Спасов съм записал 3-4 албума, пиша музика за ОНМ на БНР...
За какво не намирам време? За най-любимото си занимание - да свиря пиеси на Бил Евънс и да изучавам музиката му. Мога да си го позволя само около Коледа. Тогава дни наред не ставам от пианото. Иначе денят ми се струва много къс и не намирам време за толкова неща.“
Заради карантината бяха отменени концерти около представянето на „Срещи“, а също и участие на Пейо в един международен концертен проект. Но в линковете можете да чуете вдъхновени изпълнения на някои от най-добрите български музиканти, сред които и на Пейо Пеев, автор на всички пиеси в албума.
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..