Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият български онлайн фестивал носи положителен заряд по време на пандемия

Културният живот по време на пандемия се пренесе във виртуалното пространство. А как се адаптират потребителите на забавления и артистите по време на криза?

За всички това, което преживяваме в момента, е нещо ново и различно. Част от хората и от едната, и от другата страна са бързо адаптивни и приемат промените по-лесно, търсейки своите решения. За други е трудно и възприемат промените като наложени ограничения и лишения - казва Николай Тодоров, част от екипа на първия онлайн фестивал, който предстои да се проведе в България от 24 до 26 април.

Virusfest се заражда като отговор на извънредното положение в страната и отменените масови събития и може „като вирус” да достигне до по-голяма аудитория тук, а и извън границите на България, „тъй като почитателите на съвременната култура и българското изкуство не са единственото в нашата страна.”

Въпреки че е първият по рода си, онлайн фестът има амбициозната задача да осигури интересни дейности за всички. Заложен е широк спектър от събития – концерти, постановки, арт-работилници, кулинарни демонстрации, stand-up комедия, фокуси, спорт, туристически турове на живо са само част от тях. Предвидени са още четене на приказки и образователна програма с онлайн уроци и лекции за личностно развитие и финансова грамотност.

„Смесването на жанрове е една от провокациите, които сме заложили. Имаме и други изненади и оригинални идеи. Всеки, който реши да прекара този уикенд с Вирус фестивала може да посети сайта ни, да разгледа и да създаде интересна програма както за себе си, така и за свето семейство и приятели”- казва Николай Тодоров.


Проследяването на активностите на живо във виртуалното пространство ще е възможно и през Youtube канала на фестивала и страницата му във фейсбук. То ще е напълно безплатно и олекотено – няма да се изисква регистрация или предоставяне на лични данни. Предвидено е обаче при желание от страна на потребителя, различните изпълнения да бъдат подкрепени чрез закупуване на виртуален билет.

„Творческата енергия, която всички участващи артисти ще могат да демонстрират и пренесат на своите почитатели ще даде една съвсем различна гледна точка към случващото се в момента. Животът не спира. Чрез този фестивал и ние като организатори, и участниците като артисти, ще покажем, че творческият порив е много по-силен от всички ограничения.”

Николай Тодоров описва феста и като възможност за различните артисти да „излязат от летаргията, поради необичайната обстановка”.

„Една част от участниците бяха предварително подбрани и поканени от нас, заради изградените дългогодишни контакти. Те са доказани професионалисти в своята област. Паралелно с това отворихме и покана към други желаещи да се включат. За тях критерият беше продуктът им да бъде достатъчно добре подготвен и да може да се възприеме добре от аудиторията. Към момента общият брой на активностите е над 50, а участниците са повече от 60.

Смятам, че алтернативата, която представяме, ще бъде и занапред канал за комуникация. Не ми се иска да се превръща в основен, тъй като социализацията и общуването между хората, обмяната на идеи и енергия, са заложени в същността на човека. Аз съм оптимист, че съвсем скоро нещата ще се върнат, ако не изцяло, то поне частично, към обичайния си вид. Призовавам да не допускаме да ни обладава масовата негативна енергия и да не се поддаваме на течението, което няма да ни доведе до нищо добро.

Снимки: Virusfest

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Филмът "Преди да забравя" разказва семейна история за паметта и любовта

Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията.  Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...

публикувано на 10.01.25 в 06:05
Палома и Клод. Обложка на книга, 16.IV.1950

Изложба в София показва графики на Пикасо

Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973).  Работите са тематично свързани с негови и на други автори..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Книги на български автори влязоха в литературни класации в Словения

Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..

публикувано на 06.01.25 в 23:09