Романтично пътешествие в света на музиката предлага на жителите и гостите на Варна Държавната опера в града. Срещата на артистите с публиката по време на пандемията се случва всяка събота от 18.00 до 18.20 ч. от балконите на театъра на централния площад „Независимост“ в морската ни столица.
Първата среща преминава с много голям интерес от страна на публиката на 9 май. В Деня на Европа сред изпълненията, които огласят центъра на Варна, са българският химн, Одата на радостта и хубава руска песен, с която е отдадено дължимото на 75 годишнината от края на Втората световна война. Освен от площада, концертите могат да се проследят и в социалните мрежи от Фейсбук страницата на театъра.
Стриймингът от 9 май е събрал над 50 000 гледания. Предвид този висок зрителски интерес е взето решение концертите от балкона да продължат всяка събота до 13 юни. А за 18 юни е предвидено първото представление на сцената на Летен театър "Варна".
„Те са с продължителност 20 минути, защото този период според Световната здравна организация не се признава като контакт от първи ред“ - сподели в интервю за Радио България директорът на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова. Тя уточни, че публиката е изключително дисциплинирана и се наслаждава на изпълненията на живо, спазвайки необходимата социална дистанция.
За съботната вечер на 16 май пред зрителите ще излязат Ирина Жекова (сопран), Пламен Димитров (баритон) и Гео Чобанов (бас) под акомпанимента на Жанета Бенун. Ще прозвучат красиви арии, дуети и песни, като дуетът на Церлина и Дон Жуан от операта „Дон Жуан“ на Моцарт, ария на Белкоре от „Любовен еликсир“ на Доницети, романсът „Аз срещнах ви…“ („Я встретил вас“) по стихове на Тютчев.
Ако сте във Варна не пропускайте възможността да станете част от празника!
Снимки: operavarna.com
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата..