На 84 години, в дома си в Ню Йорк почина роденият в България и постигнал световна популярност с концептуалните си творби Христо Явашев − Кристо. През 1957 г. напуска страната ни, а по-късно, заедно със съпругата си Жан-Клод, също художник, създават оригинални пространствено-художествени инсталации. Сред най-известните им творби са опакованият Райхстаг в Берлин, „Чадърите“ в Япония и Калифорния, „Вратите“ в Сентръл парк в Ню Йорк, опаковането на най-стария мост в Париж. Сред последните творения на авангардния Кристо са „Плаващите кейове“ в Италия (2016 г.) и „Мастаба“ (2018 г.) в Хайд парк, Лондон.
„Благодаря ти, Кристо, да ходиш по водата не е само впечатляваща библейска картина, но и изкупление на позора от много наслоени предразсъдъци“ – това написа известният италиански журналист от „Кориере дела сера“ Антонио Ферари след откриване на инсталацията „Плаващите кейове“. По думите му тази творба „показа куража и гениалността на една страна (България), която малко познаваме, при това предимно като нарицателно понятие“.
Новината за кончината на Христо Явашев − Кристо беше съобщена от близките чрез официалната му страница във Фейсбук. В нея се казва още: „Кристо и Жан-Клод винаги са подчертавали, че искат артистичната им работа да бъде продължена и след смъртта им. Затова L'Arc de Triomphe, Wrapped съгласно волята на Кристо ще бъде реализиран между 18 септември и 3 октомври 2021 година“. Освен това през 2020 година, от 1 юли до 19 октомври, в Центъра „Помпиду“ ще се проведе мащабна изложба за живота и работата на Кристо и Жан-Клод в Париж.
Художникът-пластик Кристо, който почина вчера, притежаваше „лудостта на величието и гения на великолепието“, а творбите му „преобразяваха сградите и пейзажите по света в поетични събития“, заяви френският президент Еманюел Макрон, предаде АФП, цитирана от БТА.
Поклон пред паметта му!
Редактор: Гергана Манчева
Снимки: ЕПА/БГНЕСБългаристиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..