„Ние обичаме България!“. С тези думи завършва едно от многобройните интервюта на посланик Тересита Капоте, които тя е давала за испанската редакция на Радио България през годините. И думите ѝ са изпълнени със съдържание!
Като временно управляващ посолството на Република Куба у нас (1994 - 2001 г.) и след това – като извънреден и пълномощен посланик (2010-2015 г.), Тересита Капоте Камачо се проявява като ярък дипломат и застъпник на контактите и добрите взаимоотношения между двата народа.
С България я свързва и нещо много по-съкровено
Тересита Капоте е учила и живяла в Перник, където през 1961 г. започва да учи „Черна металургия“. По-късно за това си занимание ще каже, че ѝ е било интересно, макар да няма нищо общо с дипломацията. След като се връща в родината си, се раждат двете ѝ деца от брака ѝ с българин. През 1966 г. тя отново идва в България, за да работи като преводач и секретар в кубинското посолство. През 1970 г. се връща в Хавана. В Куба завършва Института за външнополитически отношения и става професионален дипломат.
Друг любопитен момент от нейната биография е, че превежда при срещите на Тодор Живков с Фидел Кастро - през 1970 и 1972 г. През 1986 г. Тересита Капоте постъпва в кубинското посолство в София - този път като втори, а след това и като първи секретар. Става свидетел на демократичните промени у нас от 1989 г. А след тях на два пъти заема поста посланик.
„Общото между кубинците и българите е, е че са добри хора. И българите, и кубинците са и много умни“, казваше Тересита Капоте.
За смъртта ѝ съобщи Асоциацията за приятелство между България и Куба. В писмото им се казва: „С дълбока скръб съобщаваме,че на 2 юни 2020 г. в Хавана, Куба почина Н. Пр. Тересита Капоте Камачо. Загубихме голям приятел на България. Ще я помним с дълбоко уважение и като символ на нашето приятелство“.
Поклон пред паметта ѝ!
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си заради святия за тях дълг към Отечеството. Сред тези възрожденски българи бил Христо Цокев, останал..
От шумните кухни на лондонските ресторанти със звезди "Мишлен" до скрито в дебрите на Родопа планина селце, пътят на Петко Шаранков е пълен с обрати и изненади. След като живее дълги години в Лондон, където усвоява тънкостите на европейската..
Писател, герой от Втората световна война, летец, журналист, режисьор и дипломат – личността на Ромен Гари (1914-1980) е многопластова и енигматична. А България заема специално място в живота и творчеството на един от най-четените френски автори. В..