България ще ползва печат за безопасност и хигиена от Световния съвет за пътувания и туризъм (WTTC - The World Travel & Tourism Council), информира Министерството на туризма. Печатът „Safe Travels“ дава възможност по-лесно да се разграничат дестинациите, транспортните средства, местата за настаняване и заведенията за хранене, прилагащи високи стандарти за безопасност и хигиена.
Световният съвет за пътувания и туризъм стартира инициативата във връзка с мерките за борба с Covid-19 и включи печатите в своите протоколи за безопасно пътуване, които предоставят информация и насоки за доставчиците на туристически услуги и за туристите по отношение спазването на хигиената, дезинфекцията и физическата дистанция. Целта е да се въведат планове за оптимизиране на усилията за възстановяване на туристическия сектор от кризата.
Към момента протоколите на Световния съвет за пътувания и туризъм обхващат различни сфери на дейност – хотели, ресторанти, авиация, летища, туроператори, пазаруване на открито, конгресни центрове, като за изготвянето им се вземат предвид препоръките на Световната здравна организация. Документите ще бъдат актуализирани, в случай на промяна в епидемиологичната обстановка.
Указанията, които Министерството на туризма изготви за местата за настаняване и заведенията за хранене, отговарят на издадените протоколи от WTTC, което прави страната ни част от тази инициатива. Тя е подкрепена също от Световната организация по туризъм, Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) и други, се казва в съобщението на българското министерство.
„Печатът е жизненоважен за възстановяването на доверието на потребителите в световен мащаб, за да могат пътниците да бъдат сигурни, че са налице засилени стандарти за хигиена, и да пътуват безопасно“, коментира Глория Гевара, президент и изпълнителен директор на WTTC. Тя очаква през следващите дни и седмици да се присъединят още дестинации, което показва успеха и значението на печата за безопасни пътувания на WTTC.
На сайта на световната организация е поместено е изказване на българския министър на туризма Николина Ангелкова, в което тя заявява: „Туризмът е кауза, която носи по-добро бъдеще за всички, и заедно можем да решаваме кризи и предизвикателства. Приветстваме инициативата за безопасни пътувания от WTTC, която ще осигури бързо възстановяване на туристическия сектор след световната пандемия с Covid-19 и ще възстанови доверието на пътуващите“.
Снимки: Pixabay, БТА
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град..