Блумсдей - Денят на Блум - се празнува всеки 16 юни от любителите на книгите по целия свят. Наречен на Леополд Блум, главният герой в романа на Джеймс Джойс „Одисей“, празникът отбелязва 16 юни 1904 г. - датата, на която романът следва живота и мислите на Блум, и множество други герои, докато той обикаля родния си град Дъблин.
Ограниченията на Covid-19 не позволяват Блумсдей да се празнува през 2020 с обичайните улични тържества и публични четения по целия свят и вместо това се отбелязва „виртуално“.
Посолството на Ирландия в София, заедно със Софийската градска библиотека представят изложба, посветена на автора, която може да бъде разгледана до 30 юни в мраморното фоайе на библиотеката на площад Славейков.
За виртуална наслада на всички, е създаден многоезичен късометражен филм, част от който е заснет в София. В този триминутен клип безсмъртните думи на Джойс говорят за съвременни темина различни езици: нашите притеснения, нашата изолация, нашата солидарност и надеждите ни за бъдещето в контекста на Covid-19.Филмът се казва „Ще бъде нов ден: кратък филм за Блумсдей“, и може да бъде видян ТУК:
Специално за българската публика Посолството на Ирландия в София създаде и втора версия, изцяло заснета на български език с актьора Димитър Марков и Иглика Василева, преводач на Джойс и други велики ирландски и международни писатели. В триминутния филм София става Дъблин за Блумсдей 2020, тъй като локациите от романа се пренасят в българската столица. Вижте българската версия ТУК.
Петима бивши студенти в класа на проф. Андрей Даниел се събират на рождения му ден, за да продължат някога започнат разговор в 51-во ателие на Националната художествена академия. Обградени от картините си, те не просто отдават почит на своя любим..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..