Пандемията от Covid-19 и въведените в противоепидемични мерки оказваха своето негативно влияние върху много, планирани с месеци мероприятия-акценти в културната програма на градовете у нас. Много от събитията бяха отменени, други пренасрочени за втората половина на годината, с надежда, че тогава животът ще влезе в своя обичаен ритъм. Има и такива обаче, които избират да рискуват.
Въпреки удължаването на извънредната епидемична обстановка до края на месец юни, организаторът на „Капана фест“ в Пловдив е спокоен за провеждането на другото, любимо за жители и гости на творческия квартал на Пловдив, събитие – летния арт базар, където главни действащи лица са артистичните занаятчии на България. Според Никола Сивков, няма да има пречка той да се състои в уречения период – 18-21 юни, защото:
Акцент в рамките на четирите дни, ще бъдат творбите на над 80 български автори, чието въображение не познава граници. Ръчно изработени бижута, настолни игри, сувенири, книги, както и много запомнящи се комбинации от вкусове на храни и напитки са само част от пъстрите изненади, които ни очакват в квартала. Фотографската изложба „Къс земя“ на Йохана Траянова пък ни провокира да погледнем на природата с други очи, да осъзнаем едновременно нейната сила, крехкост и преходност. За това ще помогне и своеобразната смесица от визия и звук, която посреща публиката под дървен купол на Римския стадион в града под тепетата.
Почитателите на виниловите плочи също имат своето място на базара – специалният музикален павилион. Там ги очаква запомняща се селекция с музика от 60-те до 90-те години, подбрана от талантливия пловдивски диджей Стефан Колев – Skill.
Що се отнася до Капана фест - превърналият се в емблема на Пловдив арт форум, ще се проведе в разгара на лятото - през август.
Снимки: Facebook /Kapana Fest Базар, podtepeto.com
Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат с множеството си роли на театрална сцена - в постановките "Медея", "Хъшове", "Много шуц ма нищо",..
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..
Германският писател Даниел Келман представя романа си "Светлина и сянка" , съобщи "Гьоте институт". Срещата между писателя и читателите е на 7 февруари..