В края на месеца с чартърни полети в страната ни ще пристигнат първите чуждестранни туристи и плажовете на Черноморието ще се оживят. Присъствието на летовници ще се отрази добре на изпадналия в дълбока криза заради епидемията с коронавирус бранш. Всяка ваканция на морето обаче крие риск и от инциденти. За жалост, още преди да е започнал туристическият сезон, неразумен скок от най-високата част на бургаския мост погуби живота на две деца.
Инциденти могат да се случат дори на най-охранявания морски плаж. Но докато на крайбрежието със спасители почти винаги премеждията завършват с щастлив край, не така стоят нещата на неохраняемите места. Повечето от удавянията на Черноморието стават предимно там, където липсват спасители и медицински специалисти, твърди Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба на Българския червен кръст.
„От всичките 209 плажа по нашето Черноморие средно 110-115 се охраняват – добавя той. – През миналогодишния сезон предотвратените водни инциденти са 3700, докато удавянията са 96 − 36 от тях на морето.”
По повод на трагедията край бургаския мост Антон Налбантов казва, че това е класически случай за неспазване на основните правила за безопасност. От години Българският червен кръст се опитва да обучи децата да се предпазват от инциденти във водата и да си оказват помощ. „Нашата цел е да достигнем до всяко дете и да направим така, че то да бъде приятел с водата, но в същото време да не се надценява”, казва още специалистът, изтъквайки и отговорността на родителите. Според него именно те са отговорни за повечето смъртни случаи с деца заради занижения си контрол.
Освен опасността от удавяне, на морския плаж се случват много други инциденти – припадъци при прекомерното излагане на слънце, кожни изгаряния, ужилвания от медуза, срязване на крак, хипертонични кризи, а понякога и счупване на шийни прешлени заради скок с главата надолу от скали. Голяма част от тези произшествия стават под влиянието на алкохола и наркотиците.
„Ако плажът е охраняем, не е нужно хората да демонстрират спасителските си умения, особено при мъртво течение и високи вълни – съветва Антон Налбантов. – На мястото има спасители и медицински екип, които да окажат професионална помощ. Но дори и да станат свидетели на воден инцидент на неохраняем плаж, не бива да помагат чрез пряк контакт, тъй като в повечето случаи жертвите се удвояват. Те обаче могат да се окажат полезни от разстояние, подхвърляйки някакъв предмет – пояс или в краен случай дреха.”
Медицинският екип на плажа е задължен да се намеси не само след произшествие във водата, но и при всички останали критични случаи. Понякога обаче се налага претърпелият инцидент да бъде транспортиран с линейка и тогава първата помощ се оказва животоспасяваща. В такива случаи на първата линия излизат и спасителите, които реанимират пострадалия чрез обдишване и сърдечен масаж рамо до рамо с лекаря.
Основният съвет, който ръководителят на Водноспасителната служба дава в началото на летния сезон, е да избираме охраняеми места за къпане.
„Когато вече сме там, трябва да спазваме правилата за водна безопасност – категоричен е той. – Това се отнася и до флаговата сигнализация, и до указанията от таблата на входа на плажовете кога и при какви условия да влизаме в морето и с какви надуваеми предмети. Необходимо е също така да се съобразяваме със заповедите на спасителите и да не спорим с тях, да се качваме на плавателни съдове със спасителни жилетки, да не влизаме във водата след обилно хранене и употребили алкохол или наркотици. И ако спазваме тези правила, ще имаме весело, забавно и здравословно лято.”
Снимки: БГНЕС, Facebook / Български Червен кръст
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..