„Очакват ни чудни летни вечери, изпълнени с песни, танци и дъх на море“ – казва странджанската народна певица Златка Ставрева, артистичен директор на предстоящия музикален и танцов фестивал. В него ще вземат участие ансамбли, певчески групи, танцови състави и клубове, както и индивидуални изпълнители от цялата страна. По-голяма част от тях са непрофесионални и представят изворен фолклор от родното си място, което обещава истински празник за ценителите на автентичното народно творчество.
Фестивалът ще се проведе сред зеленината на един от парковете в гр. Китен. Той не е с конкурсен характер и няма такса за участие, а подробности за програмата представя Златка Ставрева:
„Тук, в Странджанския край, край Черно море, от 8 до 12 юли предстои първото издание на „Фолклорна плетеница“. Идеята за този музикално-танцов фестивал се роди у мен по време на карантината, когато стана ясно, че отпадат някои от планираните международни събития. Във „Фолклорна плетеница“ ще участват фолклорна формация „Магда Пушкарова“ и женският народен хор „Тракия“ към Тракийско дружество „Петко войвода“ – гр. Варна, с ръководители Калина и Георги Германови.
От Дивдядово (квартал на Шумен) ще дойдат дори няколко състава. Сред участниците е много интересна мъжка фолклорна група „Родопска песен“ от разградското село Сейдол (Североизточна България).
Пристига и женската им фолклорна група, и двете сестри Васфие и Инка Бакалови, които пеят превъзходно. Интересен е репертоарът на групата за автентичен фолклор от община Кубрат, село Беловец (Североизточна България), с ръководител Милена Пенчева, както и певческата момчешка група „Гордостта на Средище“ (Силистренско), танцова школа „Велека“ от Бургас. Има още много състави − от Павликени, Сливен, Гълъбово, Чирпан, от села в Северна България, ще участват индивидуални изпълнители, възпитаници на доц. Бинка Добрева от София. Ние в Странджанско имаме уникален фолклор, но с нетърпение очакваме да се срещнем с красотата на народното изкуство от другите области на България. Творчеството е най-добрият начин за пълноценно общуване и затова се надявам всички участници да се почувстват щастливи от тази среща!“
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..