Женска статуя, най-вероятно на жрица, откриха археолозите на Хераклея Синтика, античен град в местността Рупите край Петрич. Статуята е много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете, уточни доц. д-р Людмил Вагалински - ръководител на археологическите разкопки. Пред БТА той съобщи, че находката е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка - много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Според специалистите има една особеност в облеклото, която подсказва, че тази жена може би е била жрица. Тя, освен стандартните облекла за класическите жени от древността, тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа. Предстои статуята да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана, както и останалите открити до сега статуи на Хераклея Синтика.
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се..
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала..