Деца изработват въстанически знамена в детската музейна работилница в Кюстендил. Темата през август е посветена на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.), както и на Освобождението на Кюстендил от османско владичество на 29 януари 1878 г.
Поводът е Шипченската битка от 9-14 (21-26 август 1877 г.). Отбраната на прохода Шипка е един от важните моменти от хода на войната, които водят до заветното освобождение на България, казаха от музея.
Заниманията запознават децата с тънкостите при изработването на въстанически знамена, както и с техните отличителни знаци – разярения лъв и думите „Свобода или смъртъ“. Малчуганите могат да видят отблизо и пагони от руски и български опълченски униформи, показващи чина на съответните воини. Участниците имат възможност и да облекат и дрехите на героите, за да се потопят по-лесно в историческата епоха.
Работилницата очаква малките откриватели в двора на музея до 21 август, от 14.00 до 18.00 часа.
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..