България е единствената държава в Европа, която тази година събра музиканти от континента и създава творческа атмосфера, за да могат те в приятелска среда и посредством работа в екип да създадат песни за предстоящото догодина издание на „Евровизия” в Ротердам.
Южното ни Черноморие посрещна около 30 артисти от Швеция, Германия, Австрия, Монако, Великобритания и България, които участват в музикален лагер. Изпълнителният директор на песенния конкурс Систе Бакер също изрази своята подкрепа за събитието в социалните мрежи.
Васил Иванов – ръководител на комуникациониия екип на „Евровизия” за България, обясни как преминава лагерът:
Поради пандемията конкурсът бе отложен - за първи път в 64-годишната му история. Това е и причината да се въведе правилото всички участници да представят нови песни, записани след 1 септември тази година, поради изтичане на актуалността на композициите, с които са кандидатствали за тазгодишното издание. А прогнозите показваха възможности за голям успех за песента на Виктория „Tears Getting Sober”:
„Виктория е домакин на музикалния лагер, който беше организиран около нея – казва един от основните организатори Геновева Христова от „Лигна Студио”. - Тя израсна като изпълнител от ноември досега, след като беше обявена за български представител и върнахме България в „Евровизия”, което е много важно за нашата страна. Защото това е един от малкото конкурси, в които България наистина е сред най-добрите и резултатите от последните пет години са доказателство за това. Длъжни сме да осигуряваме сцена и платформа за изява на нашите млади таланти, каквато е и Виктория. Тя е много активна на лагера, участва във всяка песен и колегите се вслушват в това, което казва. Тя е вече деен творец и налага своя почерк в музикалните произведения”.
Музикалният лагер ще продължи до 26 август и се очаква на него да се напише поне част от песента, която да представи България на конкурса:
„Възможно е тук, в Бургас и Приморско, да се напишат и песните за конкурса на други държави, но към момента няма да издавам на кои. В една от сесиите на Виктория със Сизър Сампсън от Австрия, който завърши трети на „Евровизия” през 2018-а, той й даваше съвети как се влиза в тройката. Заедно с един от изявените музикални продуценти в Швеция, който е от български произход, отворихме прозорците, слушахме и записвахме морските вълни... Несъмнено творците се вдъхновяват от морската атмосфера. Голяма част от колегите, които не успяха да дойдат, вече ни завиждат и коментират в социалните мрежи, че съжаляват, че не са при нас”, шеговито отбелязва Геновева Христова.
Подобен музикален лагер е имало и през 2017-а в Стокхолм. Неговият лайтмотив е бил да промотира жените-автори на песни.
Каква кауза, освен музикалната, има българският екип?
„България и българското Черноморие, тъй като искаме да покажем два красиви града, каквито са Бургас и Приморско. Но и участието в „Евровизия” е кауза само по себе си,– казва Васил Иванов и допълва: – Искаме да демонстрираме, че България може да бъде креативно място, където да идват големи имена от музикалния бизнес и да прокараме път за подобни събития.”
Екипът на „Евровизия”- България също така не изключва организирането на още музикални лагери у нас до края на годината.
Провеждането на подобно събитие по време на пандемия някои определят като „лудост”, споделя Геновева Христова, но за нея „лудите движат прогреса в света”, а „музиката обединява хората и е спасение в тези трудни времена”:
„Организаторите се оказахме най-смелите и обичащите предизвикателствата хора, защото вярваме, че трябва да се действа смело и сме убедени, че винаги има кауза, която да обединява“, заяви Геновева Христова пред Радио България.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на българската сцена, перкусионистът Христо Йоцов. Казана дума хвърлен камък! За трета поредна година..
Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област. "Имах щастието да израсна с песните на..
Преди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена певица, която не престава да се развива като артист. За това време успя да спечели редица награди и..
Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на..
"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на..